W ostatnich latach sporo zmieniło się, jeśli chodzi o maksymalną moc 4-cylindrowych silników stosowanych w ciągnikach rolniczych. Nikogo nie dziwi już fakt, że 4-cylindrowiec generuje 150 czy nawet 170 KM. Jednym z przedstawicieli tej grupy maszyn jest przetestowany przez nas Zetor Forterra 150 HD z silnikiem o mocy 147 KM. To zarazem najlepiej wyposażony traktor w gamie czeskiego producenta. Maszynę z bogatym wyposażeniem mieliśmy okazję testować podczas jesiennych prac polowych. Ile trzeba zapłacić za "HD-ka"? Zetor Forterra 150 HD z wyposażeniem, które miał testowany egzemplarz, kosztuje katalogowo 264 465 zł (ceny netto). Cena za podstawową wersję tego modelu zaczyna się od 222 990 zł. Obecnie od powyższych cen można u zyskać rabat - nawet 23 500 zł.

MASYWNA "CZWÓRKA"

Głównym założeniem przy wprowadzaniu nowej serii ciągników było stworzenie maszyny przeznaczonej do prowadzenia wymagających prac polowych:

z cięższymi maszynami i w wyższym komforcie pracy. Dlatego w porównaniu za znaną już od dawna serią Forterra HSX, HD różni się nie tylko większą mocą, lecz także masą, gabarytami, rozstawem osi i poziomem wyposażenia. Rozstaw osi - w stosunku do modeli serii HSX - zwiększono aż o 13 cm, do 272 cm. Skutek? Ciągnik zachowuje się bardzo stabilnie przy pracy z ciężkimi maszynami zawieszanymi, oferuje wysoki komfort pracy zarówno w polu, jak i podczas transportu po nierównych drogach. Zetor Forterra 150 HD nie jest też lekką maszyną. Ciągnik dostarczony do testu ważył około 6,5 tony. Maszyna była wyposażona w przedni TUZ i obciążnik o masie 1200 kg, ponadto producent zaopatrzył go w szerokie ogumienie (540 mm przód i 650 mm tył). Takiej konfiguracji nie powstydziłby się niejeden ciągnik 6-cylindrowy, a przecież mamy do czynienia z "czwórką", która jest dość zwrotna.