Jak usprawnić handel słomą? W przypadku firmy Krone odpowiedź była prosta – należy zwiększyć zagęszczenie beli. Cały projekt nosił nazwę High Density Press (HDP) i prowadzony był przez ponad 10 lat. W zeszłym roku niemiecki producent zaprezentował owoc projektu - nową konstrukcję o nazwie Krone Big Pack HDP II. 

Ogromna wydajność

Podczas lipcowych pokazów maszyny na terenie jednego z wielkopolskich gospodarstw zaprezentowana została imponująca wydajność prasy. Agregat, w którego skład wchodził ciągnik rolniczy Case IH Magnum 370 CVX oraz prasa Krone Big Pack 1290 HDP II XC osiągał wydajność na poziomie od 2.2 do nawet 2.5 beli na minutę pracy. W praktyce oznacza to możliwość zbioru nawet ponad 1 tony słomy na minutę pracy.

Prędkość robocza agregatu przy pracy na dość pokaźnych pokosach miejscami przekraczała 20 km/h. Mieliśmy okazję przekonać się o tym osobiście podczas pokazu pracy zorganizowanym przez Agromix z Rojęcznyna (oficjalnego przedstawiciela marki Krone w Polsce) na pokosie słomy po pszenicy pozostawionym przez kombajn z 9-metrowym hederem.

Jakie elementy wpływają na ogromną wydajność pracy Krone Big Pack HDP II

Dwufazowy, płynny start

Jednym z głównych elementów konstrukcyjnych nowej prasy jest potężne koło zamachowe o masie 600 kg. W celu ułatwienia jego rozruchu prasę wyposażono w układ hydrauliczny, który za pomocą silnika przyśpiesza koło do prędkości obrotowej 300 obr./min., a następnie załączony zostaje napęd z wału odbioru mocy (WOM) ciągnika.

Samo przeniesienie napędu odbywa się przez nową pośrednią przekładnię dyszla, której zadaniem jest zwiększenie prędkości obrotowej do 1180 obr./min.

Załączanie napędu odbywa się dwuetapowo. Celem pierwszego etapu jest osiągnięcie optymalnej prędkości obrotowej koła zamachowego. Dopiero wówczas napęd przekazywany jest na podbieracz oraz rotor rozdrabniający. Odbywa się to za pomocą przekładni pasowej z hydraulicznie sterowanym napinaczem.

Rozwiązanie to zapewnia niższe zapotrzebowanie na moc startową prasy i dostępne jest w przypadku maszyn wyposażonych w system docinający (oznaczenie XC). W pozostałych maszynach wszystkie ruchome elementy podbieracza są napędzane bezpośrednio przez wał przekładni głównej.