Opryskiwacz jest montowany na tylnej ramie ładunkowej mikrociągnika, do której przytwierdza się go w prosty sposób metalowymi jarzmami. Pompa jest napędzana silnikiem elektrycznym zasilanym z instalacji elektrycznej pojazdu.

Zbiornik ma pojemność 70 litrów, a w wyposażeniu znajdują się elementy stosowane w konwencjonalnych opryskiwaczach polowych: zawory, rozdzielacz, filtry i manometr. Szerokość standardowej belki wynosi 3 m (6 rozpylaczy), ale opcjonalnie można zamówić większą.

Bardzo przydatnym wyposażeniem, znacznie poszerzającym zakres zastosowań opryskiwacza, jest lanca z kilkunastometrowym przewodem. Umożliwia ona dostęp do wielu trudnych miejsc, które trzeba potraktować np. herbicydem totalnym. Oprysk z lancą ułatwia również ochronę chemiczną drzewach owocowych w młodych nasadzeniach.

Do uruchomienia opryskiwacza wystarczy przesunąć włącznik elektryczny umieszczony przy ramie opryskiwacza. Rozdzielacz jest trzysekcyjny. W razie potrzeby można zamknąć dopływ cieczy do poszczególnych rozpylaczy za pomocą zaworów.

Oprysk z użyciem czterokołowca Yamaha jest szczególnie przydatny, gdy trzeba chronić uprawy o wąskim (często nietypowym) rozstawie międzyrzędzi. Przy tym nie bez znaczenia jest to, że ATV ze względu na niskociśnieniowe opony i niewielką masą własną, wywiera niezwykle mały nacisk na glebę oraz na rośliny. Pod tym względem z pojazdem ATV nie może równać się właściwie żaden traktor.

Sprawa wykorzystania ATV-ów zestawionych z małymi opryskiwaczami nabiera znaczenia tym większego, gdy weźmiemy pod uwagę światowy trend w ochronie roślin – bardzo dużą redukcję cieczy roboczej (z kilkuset do kilkudziesięciu litrów cieczy na hektar). Podobał się artykuł? Podziel się!