Nowoczesny pług to skomplikowane narzędzie, w którym łączy się różne rozwiązania w konstrukcji głowicy, ramy, regulacji szerokości pracy czy zabezpieczeń korpusów. Oprócz elementów stricte mechanicznych dochodzą układy hydrauliczne, hydro-pneumatyczne, a nawet sterowanie elektroniczne. Bardzo ważne są detale elementów roboczych i regulacje ich ustawienia, które w bezpośredni sposób wpływają na jakość wykonanej pracy. Wszystko po to, aby móc optymalnie dopasować narzędzie do potrzeb danego gospodarstwa. Znajomość oferowanych rozwiązań pomoże w podjęciu właściwej decyzji.

ORKA BEZ ZAGONÓW

Obracalny czy zagonowy? To pytanie jest dzisiaj właściwie rozstrzygnięte. Wraz ze wzrostem powierzchni gospodarstw i upraw konstrukcje obracalne wypierają tradycyjne. Przykładem może być oferta pługów Overum, z której odsetek sprzedaży pierwszej grupy narzędzi sięga 90 proc. Zakup pługa zagonowego jest uzasadniony przede wszystkim jeśli prowadzimy uprawy na polach wskich, o niewielkich powierzchniach. Poza tym pług zagonowy jest znacznie mniej skomplikowany, a co za tym idzie - zdecydowanie tańszy od obrotowego w zakupie (nawet o 50 proc.) ieksploatacji (np. nie zużywa się głowica). Jest też znacznie mniej wymagający co do mocy i udźwigu współpracującego ciągnika. Do głównych zalet pługów obracalnych można zaliczyć wyższą wydajność niż zagonowych (co najmniej 10 proc.), łatwiejsze wykończenie pola i dobre wyrównanie (brak bruzd). Poza tym podwójna liczba korpusów zwiększa dwukrotnie żywotność elementów roboczych, oszczędzając tym samym czas na ich wymianę.

Jednym z ważniejszych kryteriów przy wyborze pługa jest rodzaj ramy. Im większy prześwit pod ramą i odstęp między korpusami - tym mniejsza szansa na zapychanie. Trzeba jednak pamiętać, że takie pługi mają większą masę i potrzebują większej siły uciągu. Dlatego zdarza się, że na przykład określona przez producentów moc ciągnika potrzebna do współpracy z dwoma pługami czteroskibowymi obracalnymi może być inna. Nawet w obrębie oferty jednego producenta, mimo takiej samej liczby korpusów, pługi mogą mieć inne zapotrzebowanie na moc. To efekt różnic w budowie, wyposażeniu i zastosowanych rozwiązaniach. Przykładem mogą być pięciokorpusowe (obracalne) pługi firmy Kuhn, gdzie do modelu Master 103 T-5 zaleca się dopuszczalną moc ciągnika 150 KM, natomiast Multi-Master 153 NSH to aż 225 KM. Różnica w zapotrzebowaniu na moc wynika również z rodzaju zabezpieczeń (śrubowe i hydrauliczne).