Owijać możemy zarówno bele okrągłe, jak i prostopadłościenne, ale ze względu na ogromną popularność w naszych gospodarstwach bel okrągłych, przyjrzeliśmy się bliżej ofercie maszyn do pracy z tak sprasowanym materiałem. Wybór owijarek jest bardzo duży. Na rynku dostępne są zarówno proste maszyny zawieszane, których ceny zaczynają się już od około 7 tys. zł, jak i zaczepiane z zaawansowanym systemem oplotu i sterowania oraz samozaładunkiem - i cenami przekraczającymi 100 tys. zł.

LEKKIE I NIEDROGIE

Ogromny wybór owijarek jest w grupie najtańszych i najprostszych maszyn. Prym w ich wytwarzaniu wiodą rodzimi producenci. Proste konstrukcje mają również w ofercie niektórzy producenci zachodni, na przykład McHale czy Kuhn. Jednak ze względu na dość wysokie ceny, rodzime konstrukcje cieszą się w tym segmencie większą popularnością. Kilka przykładowych modeli, takich jak Sipma OZ 5000 Tekla, Metal Fach Z560 czy Rolmako Z559, jest tylko niewielkim wycinkiem urządzeń zawieszanych na tylnym TUZ, oferowanych przez krajowych producentów. Tego typu maszyny są najczęściej wybierane przez gospodarstwa z kilkoma lub kilkunastoma hektarami użytków zielonych.

Dużą zaletą tych maszyn jest niska wymagana moc dla współpracującego ciągnika, która z reguły nie przekracza 40 KM. Rolnik ma również do wyboru możliwość owijania bel folią o szerokości 50 lub 75 cm. Najtańsze są oczywiście urządzenia pracujące z folią o szerokości 50 cm, np. Rolmako Z559, który kosztuje 7370 zł (wszystkie ceny podane w artykule są kwotami brutto), ale za stosunkowo niewielką dopłatą możemy kupić maszynę przystosowaną do folii 75 cm (w przypadku Rolmako dopłata wynosi 615 zł). Warto taki wydatek ponieść, gdyż szersza folia pozwala na zredukowanie liczby owinięć nawet o 25 proc. (np. z 24 na 18), skracając jednocześnie czas pracy. Stoły takich owijarek napędzane są silnikami hydraulicznymi i są przygotowane do owijania bel o szerokości od 1,2 do 1,4 m. Natomiast średnica bel może wynosić 1 do 1,6 m. Są to wymiary charakterystyczne dla bel zwijanych za pomocą najczęściej posiadanych przez rolników pras stałokomorowych i takie owijarki dobrze się w tych warunkach sprawdzają. Jeśli zaś chodzi o masę owijanych bel, to we wspomnianych konstrukcjach jest ona zwykle ograniczona do 1000 kg.