Dobry siewnik zbożowy powinien zachować określoną dawkę wysiewu, umieszczać nasiona na określonej głębokości, a później dokładnie je przykryć. Dobrze, jeśli umożliwi również wysiew nasion drobnych (np. mieszanek traw), roślin strączkowych czy pozwoli na zakładanie ścieżek technologicznych, które coraz częściej stosują również mniejsze gospodarstwa.

Z zadaniem tym z powodzeniem radzą sobie proste, mechaniczne siewniki, których oferta na polskim rynku jest duża. Ceny maszyn o szerokości roboczej 3 m z redlicami stopkowymi, w podstawowym wyposażeniu rozpoczynają się już od około 10 tys. zł, kończą zaś na nieco ponad 17 tys. zł (wszystkie ceny w artykule są kwotami netto).

W takich pieniądzach otrzymujemy maszynę z układem mechanicznego wysiewu nasion z mechanizmem kołeczkowym i redlicami stopkowymi. Zaletą takiej konstrukcji jest przede wszystkim prosta budowa oraz łatwy dostęp do podstawowych części zamiennych i elementów eksploatacyjnych w konkurencyjnych cenach (w porównaniu do maszyn zachodnich). Poza tym polskie siewniki mają całkiem długą i ciekawą listę wyposażenia opcjonalnego

W zasadzie każdy z prezentowanych w naszym zestawieniu siewników może być doposażony w redlice talerzowe (Meprozet stopkowo-talerzowe), nad których wyborem warto mocniej się zastanowić. Jest to bowiem element, który zwiększa uniwersalność siewnika o wysiew nasion na polach z większą ilością resztek pożniwnych, czy siewu w mulcz (redlice talerzowe są mniej podatne na zapychanie).

Za najtańszy nowy siewnik krajowy z redlicami talerzowymi trzeba zapłacić obecnie około 17 zł. W dalszym ciągu jest to kwota o około 5-6 tys. złotych niższa aniżeli podstawowe wersje siewników produkowanych przez firmy zachodnie (np. Pöttinger Vitasem czy Kongskilde EcoLine) z redlicami stopkowymi i o około 8-10 tys. zł niższa niż ich talerzowe odpowiedniki.

Meprozet S 107 - 10 500 zł

Najtańszą propozycją w zestawieniu 3-metrowych siewników mechanicznych jest Meprozet S 107. Maszyna w podstawowej wersji wyposażenia kosztuje katalogowo 10,5 tys. zł. W kwocie tej otrzymujemy siewnik z 25 redlicami stopkowymi i zbiornikiem o pojemności 350 l.

Opcjonalnie Meprozet S 107 może być wyposażony w znaczniki hydraulicznie (450 zł) oraz pomost załadunkowy (410 zł). Za układ umożliwiający zakładanie ścieżek hydraulicznych do tego modelu siewnika trzeba zapłacić około 2 tys. zł.