Zanim Husqvarna wyprodukowała pilarkę, do której obsługi wystarczyła jedna para rąk, na świecie pracowały już piły spalinowe obsługiwane przez dwie osoby. Konstrukcji rewolucyjnego narzędzia podjęło się trzech inżynierów. Wykorzystując doświadczenie z produkcji silników motocyklowych, postawili sobie za zadanie zbudowanie pilarki lekkiej, mocnej i bezpiecznej. Tak powstała Husqvarna 90, którą mógł obsługiwać jeden człowiek. 

pilarki_Husqvarna

Autor: K.Hołownia

Opis: Show w wykonaniu drwali podczas uroczystego spotkania z okazji jubileuszu 50-lecia pilarek Husqvarna

Konstruktorzy doszli do wniosku, że maszyna jest za ciężka, więc model przekonstruowano. Zmieniono m.in. rozkład masy, uchwyty i dopiero wtedy, w roku 1966, rozpoczęła się produkcja seryjna. Trzy lata później powstał model 180, który był przeznaczony dla drwali – profesjonalistów. W maszynie zastosowano system tłumienia drgań Low Vib, który polegał na oddzieleniu amortyzatorami uchwytów od pozostałych części pilarki.

Lata siedemdziesiąte to zdecydowany postęp w konstrukcji maszyn. Powstaje wtedy m.in. model 140, który wyposażono w automatyczny hamulec bezpieczeństwa będący pierwowzorem również dla innych producentów. Zaczęto również produkować sprzęt dla rolników i przydomowego użytku, na przykład pilarka Rancher 50.

  

Husqvarna

Autor: K.Hołownia

Opis: Specjalistyczna pilarka do okrzesywania może służyć również do rzeźbienia

Dzisiaj firma oferuje kilkadziesiąt modeli pilarek, od dużych i średnich przeznaczonych do użytku profesjonalnego do mniejszych wszechstronnych i przeznaczonych do prac przydomowych.

Husqvarna

Autor: K.Hołownia

 Z okazji 50-lecia pilarek, Husqvarna wprowadziła nowy produkt – jubileuszową wersję pilarki Husqvarna 450e. Posiada ona jubileuszowe logo na prowadnicy. HUSQVARNA 450e jest dostępna w sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju. Każdy kto ją zakupi otrzyma jubileuszową czapeczkę oraz wyjątkowy pokrowiec na swoja pilarkę.

źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!