Nowy portal ogłoszeń Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa działa od soboty 18 marca. Większość zainteresowanych osób, przedsiębiorców i rolników indywidualnych, nie miała jeszcze szans uzyskać do dostępu do portalu internetowego, ponieważ sam proces wymaga wysłania do agencji papierowego wniosku z osobistym podpisem – i potem poczekania, aż korespondencja wróci z hasłami dostępu, również pocztą. Wnioski można też złożyć osobiście w biurach terenowych.

– Już mam wszystkie kody dostępy, zajęło mi to tydzień – powiedział Krzysztof, jeden z dealerów maszyn John Deere. – Za wcześnie jest powiedzieć, jak ta platforma się sprawdza. Przeglądałem oferty, to jest możliwe bez kodu autoryzacyjnego, nie było nic co by dotyczyło mojej branży – ciągniki i maszyny rolnicze.

Inną trudnością korzystania z portalu okazał się brak przygotowania użytkowników. Główni zainteresowani mogą poznawać portal od soboty, ale powierzchownie, z powodu braku dostępu do wewnętrznych funkcji, do których potrzeba haseł. Nasi rozmówcy podkreślali, że szkoleń było za mało, a te, które się odbyły, przeprowadzali niespecjalnie przygotowani pracownicy samej agencji.

– Byłem w ubiegłym tygodniu w Ośrodku Doradztwa Rolniczego i pytałem doradcę o to ich szkolenie – opowiada nam pan Łukasz, który czeka jeszcze na rozpatrzenie jego wniosku w ramach Modernizacji małych przedsiębiorstw. – Doradczyni mówiła, że było niedużo miejsc, a ludzie nie wyszli dużo mądrzejsi – dodał. Agencja ogłosiła nabór 21 lutego, dwa szkolenia odbyły się tydzień później. Już w ogłoszeniu zastrzegano, że liczba miejsc ograniczona. Z powodu „dużego zainteresowania” pojawił się dodatkowy termin w połowie marca. Kolejne szkolenie pod koniec marca organizuje CDR w Brwinowie. Koszt udziału – 60 zł z obiadem.  

W pierwszych rozmowach dealerzy maszyn rolniczych, z którymi rozmawiała redakcja, zauważają, że portal nie pozwala na wybór spośród różnych wersji konkretnej marki maszyny, na przykład jej najtańszej czy najbardziej atrakcyjnej wersji.