Podkrzesywanie wysokich partii drzew jest nową metodą pomagającą w samoregeneracji drzewostanów. Ma ona na celu oczyszczenie drzewostanów z martwych, suchych gałęzi, co w rezultacie sprawi, że pozyskane w przyszłości drewno będzie pozbawione uszkodzeń czy chorych sęków. Aby ta metoda korygowania drzewostanów mogła być stosowana w lasach, wymaga to wprowadzenia nowych rozwiązań sprzętowych. Dlatego firma Husqvrna

podjęła się badań oraz produkcji nowej podkrzesywarki Husqvarna 535FBx na wysięgniku. Pracując nad nowym modelem podkrzesywarki przeprowadzono testy (Szwedzki Instytut Badań nad Lasem), które pokazały iż częściowo chore drzewa mogą być oczyszczone za pomocą nowego modelu Husqvarna, wpływając jednocześnie pozytywnie na jakość otoczenia pielęgnowanego drzewostanu.

Użytkownik pracujący nową maszyną z większa lekkością i precyzją wykonuje prace - w porównaniu do stosowanych do tych prac pilarek.
Produkt już zaprezentowano na tegorocznych międzynarodowych targach przemysłu drzewnego Elmia Wood 2009.  Model zostanie wprowadzony na rynek jesienią tego roku. Pracując nad produktem dostosowywano jego parametry do potrzeb użytkownika. Silnik maszyny jest zamocowany na uprzęży tylniej i jest równoważonyprzez pas biodrowy zmniejszający obciążenie ramion operatora.
Konstrukcja trzymająca urządzenie tnące, jest tak skonstruowana, aby również odciążyć górne partie mięśni użytkownika. Zawieszenie ma elastyczną konstrukcję, którą można łatwo regulować aby uzyskać pożądaną wysokość cięciaw poziomie i pionie.

Podkrzesywarką można ciąć na wysokości aż trzech metrów. Bardzo ważne jest również to, iż powiązano kwestie ergonomii z bezpieczeństwem pracy operatora: stelaż podtrzymujący silnik oraz pilarkę na wysięgniku stanowi także osłonę głowy użytkownika przed spadającymi z góry gałęziami.

Źródło: farmer.pl/Husqvarna

Podobał się artykuł? Podziel się!