Plandeki są często standardowym wyposażeniem  wielu nowych przyczep. Dla pozostałych są ciekawą opcją, która pozwala na prowadzenie żniw z pewnością, że nawet w przypadku nagłej zmiany pogody zebrany plon pozostanie bezpieczny.

Na szczęście na rynku działa wiele firm, które oferują plandeki w wymiarach pozwalających na ich zastosowanie na różnych przyczepach.

Za najtańsze plandeki na przyczepy o długości około 4 m i szerokości 2,2 m zapłacimy 75-125 zł. Mowa o plandekach wykonanych z materiału LDPE (polietylen niskiej gęstości), który z uwagi na bardzo słabą wytrzymałość na siłę rozdzierają (cienka, rzadka struktura). Są to głównie wyroby produkcji chińskiej, najczęściej spotykane w gramaturach od 80g/m2 do 200g/m2) zapobiega przedostawaniu wilgoci tylko w teorii.

Solidniej wykonane plandeki dla przyczep o wymiarach skrzyni 4 na 2,2 m dostępne są w kwotach 350-400 zł. Wspomniane plandeki wykonane są z PVC – polichlorku winylu, który jest stosowany do wytwarzania tworzyw sztucznych i cechują się gramaturą od 680 g/m2. Oprócz tego konstrukcja plandeki obejmuje poliestrową siatkę usztywniającą oraz powłokę, która chroni przed działaniem promieni UV (prowadzących do szybkiego kruszenia materiału).

- Poza wszelkimi akcesoriami służącymi do montażu plandeki na przyczepie,  w kwotę  jest wliczony również  ich montaż w siedzibie firmy. Komplet zawiera m.in. oczka ułatwiające zapinanie plandek, gumy napinające (tzw. ekspandor), haki na burtę czy chwytki naburtowe (obrotowe lub stałe) – mówi Andrzej Małysz z firmy Anmal Fabrykaplandek.pl

Każda z plandek przystosowanych do zwijania powinna być doposażona w zwijadło (podłużny profil aluminiowy) oraz odbojnice na których zatrzymuje się zwijadło zabezpieczając je tym samym przed upadkiem na podłoże. Ze względu na minimalizowanie kosztów warto wykonać te elementy we własnym zakresie.

- Największym zainteresowaniem cieszą się jednak plandeki  wykonane z materiału o gramaturze 900 g/m2. Plandeki te są również wykorzystywane intensywnie w transporcie samochodowym i w przypadku przyczep rolniczych z powodzeniem wystarczają nawet na 10 lat użytkowania, oczywiście przy należytym wykonaniu samej plandeki – dodaje Małysz.

Za plandekę o takiej gramaturze zapłacimy średnio około 600 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!