Vari Flex to pługi odwracalne 4, 5 lub 6-skibowe, przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Są to urządzenia zawieszane współpracujące z ciągnikami o mocy do 300 KM. W standardzie pługi wyposażone są w specjalny system zabezpieczający przeciw kamieniom. Rola takiego systemu jest jasna – chodzi o to, aby w momencie trafienia na duży kamień podczas wykonywania orki korpus płużny został uniesiony do góry.

Nowe pługi Överum mają hydrauliczny system zabezpieczenia charakteryzujący się zwiększoną wysokością unoszenia korpusu (dziób lemiesza może się nawet unieść na wysokość 50 cm w pionie w stosunku do położenia roboczego). Pług dostępny jest w wersji z zabezpieczeniem hydraulicznym, jak i ścinanym.

Szerokość skiby w nowych pługach Vari Flex EX może być płynnie regulowana podczas pracy od 30 do 55 cm . To przydatne rozwiązanie w sytuacji, gdy pole ma na przykład klinowaty kształt lub gdy trzeba ominąć jakąś przeszkodę. Podczas nawrotów szerokość robocza pługa automatycznie schodzi do minimum, aby środek ciężkości znajdował się zaraz za ciągnikiem (mniejsze obciążenie dla ciągnika). Po nawrocie szerokość wraca do wcześniejszych nastawień. Szerokość robocza może być również regulowana stosunkowo do mocy ciągnika, charakterystyki terenu (tereny pagórkowate) i rodzaju gleby.

Źródło: Farmer 15/2007

Podobał się artykuł? Podziel się!