Jakość serwisu jest co najmniej równie ważna, co jakość maszyny. Dlatego rusza kolejna edycja konkursów „Serwis na medal" oraz „Mechanik na medal". Konkursy są organizowane przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Program „Serwis na medal" będzie organizowany po raz trzeci, „Mechanik na medal" - po raz drugi.

- Rolnik kupując maszynę za określoną kwotę pieniędzy musi pamiętać, że w trakcie jej eksploatacji musi wydać podobną sumę na jej serwisowanie - mówił konferencji prasowej w PIGMiUR prof. dr hab. Inż. Czesław Rzeźnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Ta zasada obowiązuje w podobnym zakresie zarówno przy maszynach mniej- jak i bardziej nowoczesnych. Dlatego obszar serwisu technicznego jest bardzo ważny do zagospodarowania. Maszynę możemy kupić od dostawcy zagranicznego, ale serwis musimy robić na miejscu, jak najbliżej miejsca jej użytkowania - dodaje.

Celem konkursu jest pokazanie najlepszych jednostek serwisowych maszyn rolniczych i najlepszych fachowców w tym zakresie oraz promowanie podnoszenia jakości świadczonych usług w tym zakresie. maszyny rolnicze są coraz droższe i coraz bardziej skomplikowane, a nawet te najlepsze nie są bezawaryjne.

Najważniejszym ogniwem serwisu jest mechanik. Dlatego drugi konkurs ma za zadanie wyłonienie najlepszych fachowców w branży i propagowanie tego zawodu.

- Aby realizować serwis nowoczesnych maszyn rolniczych trzeba być super specjalistą. Realnie rzecz oceniając dzisiaj słowo „mechanik" powinno być zastąpione sformuowaniem „mechatronik maszyn rolniczych" Żaden mechanik do nowoczesnej maszyny nie wyrusza dzisiaj bez komputera i szeregu specjalistycznych urządzeń. To wymaga przygotowania - dodaje prof. Rzeźnik

Podobał się artykuł? Podziel się!