UV to skrót od angielskiej nazwy Utility Vehicle, czyli pojazd użytkowy. Konstrukcja takich urządzeń jest w większości wypadków podobna, przypominająca pomniejszone pickupy (samochody terenowe ze skrzynią ładunkową).

Gator

John Deere Gator to całkiem pokaźna rodzina pojazdów użytkowych. Znajduje się w niej pięć serii pojazdów, w których zgrupowanych jest aż 12 różnych modeli. Maszyn, które mają zastosowanie w rolnictwie, jest jednak mniej (niektóre Gatory są przeznaczone, np. dla armii).
Rolników zainteresować może Gator z serii HPX, z napędem na 4 koła. Ten niewielki samochód (długość wynosi niecałe 3 m, a szerokość 1,5) wyposażono w 4-suwowy silnik Yanmar. 3-cylindrowa jednostka napędzana olejem napędowym o pojemności 854 cm3 osiąga moc prawie 21 KM. Chłodzony cieczą silnik pozwala na rozwinięcie maksymalnej prędkości 40 km/h. Jest to pojazd dwuosiowy wyposażony w przednie i tylne hydrauliczne hamulce tarczowe.

Duże wrażenie sprawia miejsca dla kierowcy i pasażera. Nie jest to jednak kabina kryta, gdyż Gatora wyposażono jedynie w ramę ochronną. Przed „kabiną” znajduje się silnik. Z tyłu za siedzeniem jest stalowa skrzynia do przewożenia różnego rodzaju materiałów. Na pierwszy rzut oka skrzynia wydaje się nieduża, wręcz mała, wymiary mówią jednak co innego: długość – 1,1 m, szerokość – 1,24 i głębokość – 0,23 m. Między burtami można umieścić ładunek o maksymalnej masie 454 kg (0,32 mszesc.).

Gator serii HPX to pojazd, który dzięki wysokiemu zawieszeniu powinien się sprawdzić nawet w trudniejszych warunkach polowych. Oprócz opon terenowych można zamontować komplet ogumienia torfowego, co zmieni nieco jego zastosowanie.

W bogatej rodzinie Gatorów oprócz maszyn dwuosiowych znajdują się także maszyny trzyosiowe. Dobrym przykładem jest Gator TH. Sam fakt zastosowania trzech osi sprawia, że maszyna wygląda na bardziej potężną. Okazuje się jednak, że zamontowany silnik ma taką samą pojemność i moc. Masa sześciokołowego Gatora to niecałe 600 kg. Stalowa skrzynia może pomieść towar o większej masie (544 kg). Tego typu maszyny są wykorzystywane między innymi do wykonywania pomiarów zasobności gleby.