12 maja w miejscowości Gramzow (40 kilometrów od granicy polsko-niemieckiej), odbyły się warsztaty polowe pod tytułem „Innowacyjna uprawa roślin”. Gospodarzem był rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni 1000 ha.

Podczas pierwszej części spotkania można było zaczerpnąć wiedzy na temat skutecznego nawożenia z wykorzystaniem najnowszej techniki firmy Amazone. Precyzja wysiewu oraz możliwości współpracy z czujnikami do zmiennej aplikacji nawozów prowadzi do ciągłego rozwoju w tej dziedzinie, czego efektem jest między innymi najnowszy terminal Amatron 3, przedstawiony przez Petera Andress z Amazone. Urządzenie łączy w sobie funkcjonalność terminala obsługującego rozsiewacz lub opryskiwacz, system automatycznego zamykania sekcji na uwrociach oraz prosty system do nawigacji po polu. Niewątpliwą atrakcją była prezentacja najnowszego opryskiwacza samojezdnego Pantera.

„Zobaczyć znaczy uwierzyć” - ta idea przyświecała pokazom zastosowania systemu zmiennego nawożenia i regulatorów wzrostu Yara N-Sensor. System zamontowany na Panterze, uzupełniony o duży wyświetlacz pokazywał wszystkim zastosowaną dawkę nawozu. Widzowie mogli obserwować przejazd, poruszając się równolegle po polu na specjalnej platformie.

Następną stacją było stoisko Dr. Ulrich Ortseifen z firmy YARA, która przedstawiła informacje dotyczące zasilania azotem w okresie suszy. Dzięki stosowaniu podzielonych dawek można nawozić zboża azotem w okresach, kiedy jest największe zapotrzebowanie roślin na ten składnik, a przez to ograniczyć straty do minimum. Dr Ortseifen zwróciła również na uwagę na przyswajalność różnego rodzaju nawozów oraz na niezasadność stosowania RSM podczas suszy.

O strategicznym zarządzaniu odczynem gleby mówił Martin Schneider z Firmy Agri Con. W rolnictwie zrównoważonym utrzymanie czy zwiększenie żyzności gleby jest bazą do osiągnięcia wysokich i dobrych jakościowo plonów roślin. Utrzymanie trwałej żyzności polega na systematycznym zwiększeniu i odbudowywaniu zawartości substancji organicznej (próchnicy) w glebie. Zawartość próchnicy w naszych glebach jest niewielka. W związku z tym trzeba dążyć do utrzymania zrównoważonego bilansu substancji organicznej. W tym celu wykonuje się próby, dzięki którym możemy stworzyć mapy pól i przy użyciu odpowiedniego sprzętu zastosować zmienną dawkę nawożenia.