Najtańsze, niewielkie spawarki to urządzenia transformatorowe, których niewątpliwą zaletą jest prostota konstrukcji i stosunkowo duża odporność na uszkodzenia czy zawilgocenie. Mają też jednak swoje wady, głównie w postaci wysokiej masy, krótszego cyklu pracy (konieczność częstszych przerw na schłodzenie urządzenia) czy też mniej zadowalającej jakości spawu (w przypadku spawarek o małej mocy). Takich wad nie mają spawarki inwertorowe, które są jednak droższe w zakupie i nieco mniej odporne na uszkodzenia z powodu większego zaawansowania technologicznego.

STANLEY IPER 181

Spawarka transformatorowa o prądzie spawania 50-160 A. Pozwala na spawanie elektrodami otulonymi, o średnicach od 1,6 do 3,25 mm. Zasilana jest prądem dwufazowym z sieci 230 V (wymagane zabezpieczenie 16 A), a jej masa wynosi 18,8 kg. W standardowym wyposażeniu otrzymujemy przewód masowy, przewód z uchwytem elektrodowym, maskę spawalniczą i szczotkę z młoteczkiem do oczyszczania spawu.

SNAKE 160 P MAGNUM

Spawarka inwertorowa z możliwością spawania stali konstrukcyjnych, kotłowych i nierdzewnych, a także żeliwa, prądem o natężeniu od 30 do 160 A. Maksymalna średnica zastosowanej elektrody może wynosić 3,25 mm.

Urządzenie wyposażono w zabezpieczenie termiczne chroniące przed przegrzaniem oraz w funkcje: Anti Stick zapobiegającą powstawaniu przypadkowego łuku spawalniczego oraz ARC Force zapobiegającą wygaszaniu łuku podczas spawania. Spawarka zasilana jest z sieci 230 V (wymagane zabezpieczenie 20 A), a waga wynosząca tylko 5,5 kg pozwala na łatwe przenoszenie urządzenia. Kompletna spawarka z przewodami spawalniczymi (masowym i elektrodowym) kosztuje 570 zł.

ADLER MMA 200

Spawarka inwertorowa pozwalająca spawać prądem od 20 do 200 A stal konstrukcyjną, kotłową, nierdzewną oraz żeliwo. Średnica stosowanych elektrod wynosi od 2,5 do 4 mm. Spawarka wyposażona jest w zabezpieczenie chroniące przed przeciążeniem oraz funkcje: Anti Stick (ochrona przeciwzwarciowa), ARC Force (regulacja prądu zwarcia) i Hot Start ułatwiającą zapłon elektrody poprzez dostarczenie większego prądu spawania przy każdorazowym zajarzeniu łuku. Urządzenie jest zasilane z sieci 230 V (zabezpieczenie 16 A). W zestawie otrzymujemy przewody spawalnicze, maskę i młoteczek do opukiwania.

BESTER 165I ST

Tę spawarkę inwertorową wyposażono w regulację prądu spawania w zakresie od 17 do 160 A, co pozwala na spawanie stali konstrukcyjnych, kotłowych, nierdzewnych oraz żeliwa. Średnica elektrod wynosi 2-4 mm. Istnieje także możliwość spawania metodą TIG (spawanie elektrodą wolframową w osłonie gazowej) po zakupieniu odpowiedniego do tej technologii spawania uchwytu. Spawarka zasilana jest z sieci 230 V (wymagane zabezpieczenie 25 A). Urządzenie wyposażono w zabezpieczenie przed przeciążeniem oraz w funkcje: Hot Start, ARC Force i Anti Stick. W komplecie dostajemy kable spawalnicze (masowy i elektrodowy) do spawania metodą MMA (z użyciem elektrod).

Artykuł pochodzi z nr 8/2015 Farmera.

Podobał się artykuł? Podziel się!