PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Poznańskie premieryJeśli ktoś wyobrażał sobie imprezę przypominającą rozmachem październikową Polagrę-Farm, został niemile zaskoczony. Jednak ci, którzy przybyli do Poznania ciekawi nowinek technicznych, na pewno się nie zawiedli. Na niecałym hektarze powierzchni poznańskich hal wystawowych zaprezentowało się 135 wystawców z 13 krajów. Wśród nich firmy przedstawiające łącznie 47 maszynowych nowości, jak i te produkujące sprzęt znany już rolnikom. Organizatorzy pomieścili wszystkich wystawców w dwóch halach. Podczas Agro-Premier sześć maszyn uhonorowano Złotym Medalem.

Podwójny czempionat
Po zakończonych targach chyba najbardziej zadowolonym wystawcą jest producent ciągników rolniczych Valtra. Wśród sześciu nagrodzonych Złotym Medalem maszyn aż dwie nosiły emblemat Valtry!

Valtra

Autor: B. Kowalski

Opis: Nowa Valtra N141 budziła duże zainteresowanie. Taki podłokietnik mają tylko N-ki z serii Advance

Valtra N141 to pierwszy z nagrodzonych ciągników fińskiego producenta. Valtra produkuje ciągniki N141 w dwóch wersjach: N141 (HiTech) i bardziej ekskluzywnej N141 A (Advance). Obie maszyny napędzane są czterocylindrowym silnikiem Valtra SisuDiesel Citius o pojemności 4,9 litra. Nowa N-ka pełnię sił 142 KM (według normy ECE-R24) osiąga już przy 2200 obr./min.Natomiast maksymalny moment obrotowy 580 Nm przy 1500 obr./min. Jest coś jeszcze. Silniki najnowszych ciągników N Advance zostały wyposażone w układ wysokiego ciśnienia wtrysku paliwa typu Common Rail, a podczas transportu wytwarzają dodatkową moc. Dodatkowa moc transportowa na biegach H2, H3 i H4 wzrasta do 160 KM w modelu N141 A.

W Valtrze N141 A w stosunku do zwykłej N-ki najwięcej zmian dokonano w układzie hydraulicznym i skrzyni biegów. Zastosowano również specjalny system elektroniczny do wspomagania pracy operatora.

Wydajność układu hydrauliki zewnętrznej wynosi aż 115 l/min (w wersji HiTech 73 l/min). Układ ten, sterowany elektrozaworami, zasilany jest pompą tłoczkową o zmiennym wydatku (LS – LoadSensing). Dzięki możliwości płynnego sterowania wielkością przepływu operator może dostosować wydatek oleju do wykonywanych czynności.

W wersji Advance zmodernizowano również kabinę. Valtrę N141 A wyposażono w nowoczesny podłokietnik z dużym wyświetlaczem. Oczywiście większość najważniejszych dźwigni i przełączników została umieszczona właśnie w tym miejscu. Nowy podłokietnik umożliwia także sterowanie przednim TUZ-em lub ładowaczem czołowym.

Drugi medal zdobył ciągnik Valtra T191. Wszystkie nowe Valtry z serii T zostały wyposażone w sześciocylindrowe silniki SisuDiesel o pojemności 6,6 lub 7,4 litra, spełniające surowe normy emisji spalin Tier 3. Osiągające moc maksymalną od 133 do 211 KM maszyny dostępne będą w trzech wersjach: Classic, Hitach i Advance. Dokładnie o serii T ciągników Valtry pisaliśmy w poprzednim numerze „Farmera”.

Należy jeszcze zwrócić uwagę na interesującą linię nowych ciągników Valtra. Zabiegi stylistów i konstruktorów pozwoliły na sympatyczne odmłodzenie marki bez nadmiernej ingerencji w klasyczne, charakterystyczne dla Valtry kształty. Duży plus.

Farmer na kołach
Valtry nie były jedynymi nowymi ciągnikami. Również dwie ciągnikowe nowości przedstawił Farmtrac, prezentując modele 555 i 555DT. Oba napędzane są 3-cylindrowym silnikiem o pojemności 3,1 litra, osiągającym moc znamionową 48 KM przy 2000 obr./min. Chłodzony cieczą silnik spełnia normę emisji spalin Tier 3A (będzie obowiązywać ciągniki poniżej 100 KM od przyszłego roku). Układ napędowy Carraro wyposażony został w mechaniczną skrzynię biegów z reduktorem. Przekładnia ma 8 biegów do przodu i 2 do tyłu. WOM może pracować z prędkością 540 obr./min przy 1810 obr./min silnika. Nowe ciągniki Farmtrac wyposażono w komfortowe kabiny firmy Koja. W wersji 555DT napędzane są wszystkie cztery koła.

Farmer

Autor: B. Kowalski

Opis: Ten model Farmera będzie dostępny w czerwcu

Już w czerwcu będzie można nabyć nowy model Farmera. Ciągniki te cieszą się coraz większą popularnością, a nowy model F2-8248 może ten trend tylko podtrzymać. Sercem czerwonego Farmera będzie 80-konny silnik MMZ z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Układ napędowy znanej firmy Carraro stanowić będzie mechaniczna, zsynchronizowana skrzynia biegów. Dostępne będą trzy różne wersje przekładni: M12 z 12 biegami do przodu i do tyłu, M24 (24/24) z półbiegami zmienianymi mechanicznie i PH24 (24/24) z elektrohydraulicznie sterowanymi półbiegami. Przedni most załączany elektrohydraulicznie, również włoskiej firmy Carraro. Pompa układu hydraulicznego ma wydajność 55 l/min. Z tyłu ciągnika trzy pary szybkozłączy i TUZ o udźwigu 2050 kg (udźwig mierzony w odległości 61 cm od końcówek cięgięł dolnych – realny udźwig).
Przechodząc obok stoiska Farmera, oprócz nowego modelu F2 uwagę przykuwał również ciągnik F-8258 z 82-konnym silnikiem John Deere. Do wspomagania rozruchu silnika wykorzystano tutaj świecę żarową, podczas gdy w pozostałych Farmerach (poza modelem F2) z silnikami MMZ tę rolę spełnia świeca płomieniowa. Silnik John Deere jest też oszczędniejszy pod względem zużycia paliwa. W porównaniu do silnika MMZ o podobnej mocy (81 KM – silnik stosowany w ciągniku F-8244 C2) John Deere charakteryzuje się również większym, o prawie 6 Nm, maksymalnym momentem obrotowym.

Prototypowe prasy
Stoisko Metal-Fachu tradycyjnie w jaskrawo czerwonych barwach wybijało się zdecydowanie spośród innych. Ale nie tylko kolor przyciągał zwiedzających. Przyczyną zainteresowania były trzy prasy zwijające. Pierwsza – Z-562 to duma fabryki z Sokółki. Metal-Fach właśnie w tym modelu jako pierwszy zastosował kompletny system walcowy w swoich prasach. Z-562 cechuje wysoki stopień zgniotu, niemożliwy do uzyskania przy zastosowaniu tradycyjnych pras łańcuchowych. Producent zapewnia, że szeroki podbieracz (180 cm) gwarantuje większą wydajność zbioru (do 30 proc.). Prasa wyposażona jest w sygnalizator dźwiękowy wypełnienia komory i cyfrowy panel sterowania z licznikiem bel i funkcjami serwisowymi. Tylną klapę zaopatrzono w blokadę mechaniczną, dzięki czemu hydraulika ciągnika została znacznie odciążona. Metal-Fach oferuje kilka dodatkowych opcji. Aplikator do polepszenia kiszenia to bardzo dobre rozwiązanie, nad którym warto się zastanowić podczas zakupu. Dodatkowo można zamówić centralne smarowanie kół łańcuchowych i obwiązywacz siatką do bel.

Nie mniejszym rarytasem były dwie inne prasy. Obie maszyny to modele prototypowe. Pierwsza to prasa łańcuchowo-walcowa, a druga łańcuchowa (Z-587). Komora prasy łańcuchowo-walcowej zaopatrzona jest tylko w dwa walce. Podbieracz z podajnikiem widłowym, podobnie jak w Z-562, ma szerokość 180 cm. Hydrauliczne zamknięcie tylnej klapy ma za zadanie zabezpieczć prasę przed przeładowaniem. Istnieje możliwość regulacji stopnia zgniotu i regulacji ciśnienia w siłownikach. Obecnie producent bada zainteresowanie nowymi maszynami.

Laureatów ciąg dalszy
Poza Valtrą Złotym Medalem uhonorowane zostały jeszcze cztery maszyny. Zakład Produkcyjno-Handlowy Dariusza Klimzy zaprezentował wielofunkcyjne narzędzie uprawowo-pielęgnacyjne. Maszyna została zaprojektowana i przebadana we współpracy  z Przemysłowym Instytutem Maszyn Rolniczych w Poznaniu. Przeznaczeniem tego ciekawego urządzenia jest zarówno uprawa przedsiewna, jak i pielęgnacja upraw. Rama maszyny jest segmentowa, składana hydraulicznie (transport). Szerokość robocza wynosi 6 lub 9 m (stosuje się wymienne zespoły robocze o szerokości 1,5 m). Kilka możliwych wariantów pracy urządzenia zdecydowanie zwiększa jego możliwości: brona chwastownik (solo lub z przednią włóką) o szerokości roboczej 6 lub 9 metrów wyposażona w sprężyste palce z regulowanym kątem natarcia, której przeznaczeniem jest niszczenie chwastów i skorupy na powierzchni gleby; brona zębata (solo lub z włókami i spulchniaczami śladów) o szerokości roboczej 6 m może być wyposażona w dodatkowe przednie i tylne włóki znacznie wpływające na poprawę wyrównania gleby; lekki agregat doprawiający (brona z włókami i wałami strunowymi).

wóz asenizacyjny

Autor: B. Kowalski

Opis: Nagrodzony medalem wóz asenizacyjny Pomotu

Kolejny medalista przyjechał z Chojny i ma aż 18 000 l pojemności. Mowa o nowym wozie asenizacyjnym Pomotu T 550 z osią skrętną. Wóz wyposażony jest w kompresor Hertell KD 12000 sterowany ręcznie bądź hydraulicznie. Z tyłu istnieje możliwość zamontowania rozkładanego hydraulicznie adaptera o szerokości 4,5 m do doglebowego rozprowadzania gnojowicy (3- lub 4- punktowy system zawieszania). W trakcie rozlewania gnojowica jest miksowana mieszadłem powietrznym. Co warto podkreślić, wóz asenizacyjny Pomotu spełnia wszystkie wymagania obowiązujące w Unii Europejskiej.

Przyznający medale Zespół Ekspertów oraz Sąd Konkursowy pod przewodnictwem profesora dr. hab. Erwina Wąsowicza z poznańskiej Akademii Rolniczej kolejny Złoty Medal Agro-Premier przyznali uniwersalnemu agregatowi uprawowo-siewnemu Ultima firmy Köckerling. Według niemieckiego producenta Ultima to maszyna stworzona do siewu w mulcz, bezpośredniego, jak i do siewu w orkę. Moc agregatu drzemie w konstrukcji jednostek siewnych. Redlica wraz z kołem ugniatającym utrzymuje jednakową głębokość siewu (regulowana hydraulicznie). Z tyłu za redlicami znajdują się niwelatory i wał STS wtórnie zagęszczający glebę.

Wśród zadowolonych producentów znalazła się również Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych Krukowiak. Wiadomo, że ręczne sadzenie cebuli jest bardzo czasochłonne i męczące. Członkowie Sądu Konkursowego muszą zdawać sobie z tego sprawę, ponieważ jednym z medali nagrodzili sadzarkę do cebuli dymki Krukowiaka. Konstrukcja tego urządzenia opiera się na ramie z kołami kopiującymi, na której zamontowany jest zbiornik na materiał sadzeniowy. Zespół wysadzający napędzany jest od WOM ciągnika. Do prawidłowej pracy zawieszana na tylnym TUZ maszyna potrzebuje ciągnika o mocy min. 35 KM. Sadzarka wysadza jednocześnie pięć rzędów cebuli w odstępach co 20 cm. Jej wydajność to około 0,6 ha/h.

Outback S2
System jazdy równoległej Outback S został nagrodzony na ubiegłorocznej Polagrze-Farm Złotym Medalem. Producent systemu firma Agrocom na Agro-Premierach przedstawiła Outback S2 z mobilną stacją naziemną Baseline HD odpowiedzialną za wysyłanie drogą radiową poprawki korekcyjnej sygnału GPS. Baseline HD może współpracować z wieloma ciągnikami lub maszynami jednocześnie.

Źródło: Farmer 05/2007

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.227.76.35
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.