Główną gałęzią produkcyjną w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Wisłoczku (woj. podkarpackie) jest produkcja mleka. Stado podstawowe stanowi 150 krów (ras czerwono-białej i simentalskiej), do tego dochodzi ok. 100 sztuk młodzieży. Spośród użytkowanych 240 ha zdecydowana większość to użytki zielone. Specyficzny klimat położonych w Beskidzie Środkowym pól sprawia, że warunki do uprawy kukurydzy są tam niesprzyjające. - Średnia suma opadów jest u nas znacznie wyższa niż średnia pozostałej części kraju. Poza tym krótszy jest okres wegetacji. Próbowaliśmy tej uprawy kilkakrotnie, jednak z kiepskim skutkiem. Zaraz po skiełkowaniu rośliny żółkną. Plony są później kiepskie - mówi Piotr Zalisz, członek zarządu spółdzielni. Dlatego produkcja kiszonek opiera się głównie na trawach i koniczynach (białej i czerwonej). Wszystko jest zakiszane w balotach. Na pryzmy nie ma zgody ze względów środowiskowych - gospodarstwo jest położone w górzystym terenie, więc zachodzi obawa o wyciek i spływanie soków zielonkowych do strumieni.

PONAD 4000 BALOTÓW ROCZNIE

W tych trudnych warunkach od trzech sezonów pracuje prasa Claas Rollant 450 Roto Cut. Po tym okresie licznik maszyny wskazuje 13 773 wyprodukowane baloty. W sezonie prasowanych jest nią nawet 3500 balotów sianokiszonki. Do tego dochodzi jeszcze ponad 700 bel słomy i ok. 200 bel siana, które jest dodatkiem do paszy TMR.

Dlaczego wybór padł na Claasa? - Wcześniej też mieliśmy prasę tego producenta, model Rollant 250. Maszyna sprawdziła się wzorowo, więc wybór kolejnej padł również na prasę Claas Rollant. Nowa prasa sprawdza się również bardzo dobrze - mówi Piotr Zalisz, który odpowiada w gospodarstwie m.in. za park maszyn zielonkowych. Oprócz prasy wśród maszyn zielonkowych w barwach Claasa pracują w gospodarswie kosiarka Disco 3450 oraz zgrabiarka Liner 650 Twin. Do zbioru zbóż od lat z powodzeniem służy kombajn Claas Dominator Mega.

Prasa Rollant 455 RotoCut to maszyna z walcową komorą prasowania. Teoretyczne wymiary powstających w niej bel to 1,2 m szerokości i 1,2 m średnicy. Jak mówi jednak rolnik, w rzeczywistości średnica balotów wychodzi o ok. 10 cm większa - widać to przy porównaniu z balotami z pras niektórych konkurencyjnych firm. W układzie cięcia Roto Cut zastosowano 25 noży. Są one załączane i rozłączne hydraulicznie z poziomu monitora umieszczonego w kabinie ciągnika. Liczbę pracujących noży można ustawić w zakresie: 0, 12, 13 lub 25, co daje duże możliwości indywidualnego dopasowania długości sieczki w zależności od rodzaju zbieranych roślin i ich wilgotności tak, aby uzyskać paszę najwyższej jakości. Jak wyjaśnia użytkownik, ostrzenie noży jest wykonywane tylko raz w sezonie - we własnym zakresie. Dostęp do nich nie jest trudny. Belkę nożową trzeba odbezpieczyć pod maszyną, a następnie można je już dość wygodnie wyjąć z wnętrza komory prasowania. System owijania to wyłącznie mechanizm oplotu siatką. Jak przekonuje użytkownik, sprawuje się on znacznie lepiej w porównaniu z wcześniej użytkowaną maszyną. Chodzi przede wszystkim o rozpoczynanie oplotu, gdzie wcześniej zdarzało się, że nie za każdym razem mechanizm inicjował owijanie i trzeba było proces włączyć ponownie.