Prasa rolująca, której głównym zadaniem ma być zbiór słomy, musi przede wszystkim dobrze radzić sobie ze zwijaniem suchego materiału. Sprawa zbioru suchego surowca wcale nie jest tak oczywista, ale są cechy, które w szczególny sposób do tego maszyny predysponują.

Podstawą każdej prasy rolującej jest oczywiście komora zwijania. Do słomy najczęściej przeznaczone są maszyny z jej łańcuchową wersją, chociaż producenci stosują także inne rozwiązania. Przyjrzeliśmy się prasom rolującym przeznaczonym do słomy w barwach czołowych producentów obecnych na polskim rynku.

KUHN

Francuski producent oferuje 4 modele pras rolujących. Dwie z nich mają pasowe komory zwijania, dwie - komory walcowe. Do materiałów suchych, takich jak słoma, francuski producent poleca wersje bez rotora oraz pozbawioną noży. Tylko w takiej wersji występuje stałokomorowy model FB 119, który formuje bele o średnicy 1,25 i szerokości 1,20 m. W przypadku modeli zmiennokomorowych wersję taką można wybrać jako jedną z opcji. Wspomniany model stałokomorowy wyposażony jest w 14 walców ze specjalnym wytłoczeniem, które ma zapobiegać ślizganiu się zwijanych bel.

Wszystkie prasy Kuhn wyposażone są w mechanizm wiązania sznurkiem lub obwiązywania siatką. Dzięki umiejscowieniu tego mechanizmu z przodu maszyny, proces ten jest widoczny z miejsca operatora ciągnika.

NEW HOLLAND

New Holland oferuje 4 modele pras rolujących, które mogą być wykorzystywane do zbioru słomy. Dwa modele zmiennokomorowe oraz dwa z łańcuchową komorą prasowania. Dwa pierwsze pozwalają na uzyskanie bel o średnicy od 0,90 do 1,50 m i standardowej szerokości 1,20 m. Prasy łańcuchowe pozwalają natomiast na uzyskanie bel o średnicy 1,25 m i umożliwiają ich owijanie na trzy sposoby, za pomocą: sznurka, siatki i co ciekawe - folii. Wyposażone są w widłowy mechanizm podawania materiału.

Bardzo dużą zaletą tych maszyn są również minimalne straty prasowanego materiału dzięki pełnym osłonom komory zwijającej. Dotyczy to większości pras łańcuchowo-listwowych także innych producentów. W przypadku modeli zmiennokomorowych wyposażonych w dwustopniowy podajnik widłowy i płytę dociskową słoma jest przed dalszym podaniem chwilowo gromadzona, co umożliwia jej równomierne rozmieszczenie, zanim zostanie przekazana do komory zwijania.