W 1995 roku Krone zdecydowało się na zaprezentowanie nowych modeli pras stałokomorowych o nazwie RoundPack. W skład całej gamy wchodziły jedynie dwa modele o oznaczeniu 1250 oraz 1550. Dodatkowo każda z maszyn mogła występować w jednej z dwóch konfiguracji: standardowej oraz doposażonej w system MultiCut.

Do naszego redakcyjnego testu trafiła natomiast prasa Krone RoundPack 1250 MultiCut z 1999 roku. Maszynę do Polski sprowadzono w 2007 roku. Od tego czasu prasa zwinęła już około 17 tys. bel, a wśród prasowanego materiału znalazły się zarówno: słoma, siano, jak i sianokiszonka.

Trudna historia, łatwe przygotowanie

Zanim jednak maszyna rozpoczęła pracę w polskim gospodarstwie, ze względu na jej wcześniejsze intensywne wykorzystanie wymagała kilku czynności serwisowych.

W pierwszej kolejności obejmowały one wymianę „ukręconego" wałka atakującego w głównej przekładni maszyny. Koszt samego elementu zakupionego u importera maszyn Krone wynosił wówczas 1600 zł. Poza tym wymiany wymagał również główny łańcuch maszyny, który kosztował nieco ponad 2700 zł.

Sama konstrukcja prasy Krone RounPack 1250 jest natomiast bardzo przemyślana i niezbyt skomplikowana. Czynności serwisowe mogą być zatem wykonane bez specjalistycznych narzędzi przez każdego kto posiada choć odrobinę serwisowego „zacięcia".

Istotny jest również dobry dostęp do fabrycznych podzespołów maszyny oraz ich niewygórowana cena. W zasadzie nie odbiega ona bowiem od cen bliźniaczych elementów przeznaczonych do pras innych producentów, np. polskiej Sipmy.

Uniwersalne prasowanie


Cechą z której słyną prasy RoundPack jest zastosowana w nich w pełni zamknięta komora prasowania z obiegającym ją przenośnikiem listwowo-łańcuchowym. Jest to system znany w Krone już od 1977 roku, kiedy zaprezentowano pierwszą prasę wyprodukowaną w Spelle.

 

Komora pozwala na formowanie beli o wymiarach 120x125 cm. Powstające bele mają z reguły dość dużą jak na prasę stałokomorową gęstość. Oczywiście wymaga to odpowiedniego nastawienia parametrów pracy maszyny, a także umiejętnego jej wykorzystania (wskazana jest przy tym jazda tzw. wężykiem, która ułatwia równomierne rozłożenie materiału - tą samą gęstość beli na całej szerokości).