W pierwszej części artukułu pisaliśmy m.in. o dostępnych modelach, komorze prasowania i kosztach naprawy prasy Krone RoundPack 1250 Multicut. W niniejszym artukule skupiliśmy się na takich elementach jak: układ podawania i cięcia, owijania, sterowania, smarowaia i codziennej obsłudze maszyny.

Krzywkowy podbieracz na długie lata

W prasie Krone RoundPack 1250 Multicut zdecydowano się na zainstalowanie podbieracza o szerokości 1,95 m. Sam podbieracz tworzy 5 rzędów ocynkowanych palców. Do ich sterowania wykorzystywany jest mechanizm krzywkowy (w przypadku najnowszych modeli pras Krone są montowane podbieracze bezkrzywkowe EasyFlow).

Mimo sporej liczby elementów, układ krzywek jest bezproblemowy. Jego okresowe przeglądy i wymiana podstawowych elementów w mechanizmie to wydatek nie większy niż 200 zł (można przy tym wykorzystać również tańsze zamienniki).

Sterowanie podbieraczem odbywa się z hydrauliki ciągnika za pomocą jednej pary wyjść hydraulicznych. Wysokość prowadzenia podbieracza nad ziemią regulowana jest skokowo z wykorzystaniem pneumatycznych kół. Istotny jest również fakt, że układ przeniesienia napędu na podbieracz został wyposażony w automatyczny napinacz łańcucha przez co należy uznać go za bezobsługowy.

Z tego samego napędu korzystają również dwa ślimaki boczne, które dostosowują szerokość napływającej masy do szerokości komory prasującej.

Tuż za układem podbierającym znajduje się wirnik, który ułatwia przepływ masy do komory. W przypadku wyposażenia maszyny w układ rozdrabniający MultiCut wirnik może współpracować z listwą nożową. Umieszczonych jest na niej 17 noży, przy czym za pomocą klucza z zewnątrz maszyny możemy wybrać liczbę wysuwanych noży. W zależności od długości materiału jaki chcemy uzyskać możemy używać 17, 15, 7 noży, bądź pracować bez nich. W przypadku pracy z maksymalną liczbą noży teoretyczna długość cięcia wynosi 64 mm.

Listwa nożowa posiada zabezpieczenie przed ciałami obcymi i w przypadku natrafienia na przeszkodę może się w pełni wychylić. Do załączania noży wykorzystywany jest układ hydrauliczny, którym kierujemy ze sterownika prasy (jedynie w przypadku komputera Comfort).