Nazwa nowej serii pras - Impress (z ang. wywierać wrażenie), nie jest przypadkowa. W maszynie zastosowano bowiem kilka charakterystycznych rozwiązań, których nie znajdziemy w żadnej innej prasie.

Mowa przede wszystkim o rotorze, który porusza się zgodnie z kierunkiem obrotowym podbieracza. Co ciekawe, listwa nożowa z 31 ostrzami umieszczona jest nad rotorem. Po wykonaniu zaledwie 5 prostych czynności listwa może zostać wysunięta z boku maszyny, co ułatwi obsługę noży. Zastosowane w maszynie noże są 2 stronne (po ich zużyciu można je obrócić).

Jak zapewnia producent zastosowanie wspomnianych rozwiązań pozwala przede wszystkim na zwiększenie wydajności zbioru materiału. Ponadto nowe rozwiązania pozwalają na odseparowanie zanieczyszczeń w materiale przed komorą, co skutkuje uzyskaniem paszy o wyższej jakości. Dzięki wysuwanej listwie nożowej użytkownicy maszyn uzyskają pełny dostęp do układu rozdrabniającego, przez co czas obsługi maszyny ulegnie skróceniu. 

Nowe prasy będą dostępne w 6 wersjach, jako maszyny stałokomorowe, zmiennokomorowe oraz prasoowijarki.

Zaprezentowane modele są zupełnie nowymi konstrukcjami zaprojektowanymi od podstaw przez inżynierów Pöttinger.

Prasy Impress są jeszcze w fazie projektowania. Na przyszły rok zaplanowano produkcję 10 egzemplarzy, które będą testowane w różnych warunkach w całej Europie. Ostateczny wygląd i konstrukcję prasy poznamy dopiero podczas przyszłorocznych targów Agritechnica.

Nowe prasy trafią do seryjnej produkcji na początku 2016 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!