Prasy Roll-Belt są dostępne w wariantach o średnicy bel wynoszącej 1,5 i 1,8 metra. Maszyny zostały skonstruowane z myślą o dużych gospodarstwach specjalizujących się w hodowli zwierząt oraz prac związanych z uprawą i zbiorem pasz, siana i słomy.


Firma New Holland, pionier w dziedzinie technologii formowania bel okrągłych, wyprodukowała ponad 225000 pras do formowania bel w kształcie okrągłym o zmiennej komorze, znanych ze swoich niezrównanych osiągów i cieszących się niebywałą popularnością w świecie rolników.

-Prasa Roll-Belt daje możliwość dostosowania maszyny do indywidualnych wymogów w zakresie formowania bel. Standardowy wariant wirnika SuperFeed oraz profesjonalny wariant CropCutter umożliwiają formowanie bel na miarę potrzeb - przekonuje Bob Hatz, dyrektor ds. zarządzania produktami, odpowiedzialny za maszyny do zbioru siana i pasz.

- Całkiem nowy mechanizm zbierający, podwójny system gęstości i projekt „niekończącego się" pasa przekładają się na znaczne zyski pod względem wydajności- dodaje Hatz.

W prasach zastosowano m.in. na nowo zaprojektowany mechanizm podbierający. W porównaniu do poprzedniego, wydajność pobierania materiału wzrosła nawet o 20 proc. Zespół jest dostępny w w konfiguracji 1,8 i 2 m.

Standardowy mechanizm zbierający z listwą 4-zębową polecany jest przede wszystkim do słomy. Do eksploatacji w trudnych warunkach służy mechanizm 5-zębowy ze wzmocnionymi zębami amortyzowanymi gumą, które charakteryzują się o 10 proc. większą sztywnością boczną oraz pięciokrotnie dłuższą trwałością. Opcjonalna rolka wspomaga podawanie materiału z podbieracza na wirnik.

W celu zwiększenia elastyczności formowania bel teraz użytkownicy mają do wyboru standardowy wirnik SuperFeedTM opracowany przez firmę New Holland ze słynnymi palcami w kształcie litery "W", którego średnica wynosząca 455 mm. Rozdrabniacz CropCutter z 15 wbudowanymi nożami tnie mariał zapewniając duże jego zagęszczenie.

Jeśli przenośnik materiału zapcha się, pomoże funkcja „DropFloor", czyli opuszczana podłoga, obsługiwana z kabiny ciągnika.

Za formowanie balotów odpowiada komora opasana czterema pasami o szerokości 273 cm, charakteryzującymi się udoskonalonym prowadzeniem. Większa stabilność pasa zapewnia szerszą powierzchnię kontaktu z plonem, co przekłada się na lepszą niezawodność i formowanie bel. Pasy nie mają łączeń, przez co są mocniejsze.