PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Prawo jazdy kategorii B – zobacz czym pojedziesz

Prawo jazdy kategorii B – zobacz czym pojedziesz

Od kilku lat prawo jazdy kategorii B umożliwia prowadzenie m.in. ciągników rolniczych. Ale w porównaniu do "ciągnikowego" prawa jazdy kat. T, dokument ten ma w przypadku maszyn rolniczych sporo ograniczeń.Osobom posiadającym prawo jazdy kategorii B przysługuje prawo do poruszania się ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym. Oczywiście każdy z tych pojazdów może być rozszerzony do zespołu pojazdów złożonego z ciągnika lub pojazdu wolnobieżnego oraz przyczepy lekkiej, czyli takiej, dla której dopuszczalna masa całkowita jest nie większa niż 750 kg (pojęcie dotyczy z reguły małych przyczep samochodowych).

Podstawowy dokument, jakim jest prawo jazdy kategorii B uprawnia nas do prowadzenia ciągników rolniczych bez względu na ich masę. W przypadku zamiaru pracy z przyczepami specjalnymi, wozami asenizacyjnymi itp. pojazdami które nie są rejestrowane oraz maszynami półzawieszanymi czy ciągnionymi, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii T lub B+E.

Kategoria B+E to niemal odpowiednik kategorii T (z punktu widzenia prowadzenia maszyn rolniczych). Z tą różnicą, że o prawo jazdy kategorii T można ubiegać się już w wieku 16 lat.

Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B mogą także poruszać się wszelkimi pojazdami wolnobieżnymi, w tym kombajnami zbożowymi, bez względu na ich masę.

Do każdego pojazdu wolnobieżnego oczywiście można doczepić przyczepę lekką, ale to oczywiście niewielkie pocieszenie, bo jaki pojazd rolniczy, zwłaszcza z obciążeniem nie przekroczy masy 750 kg? Najlepszym przykładem jest wózek do przewozu hedera. W tym przypadku samym kombajnem pojedziemy legalnie (oczywiście bez hedera, szerokość pojazdu nie może przekroczyć 3 m) mając prawo jazdy kat. B, a już ciągnąc wózek z hederem wymagane jest prawo jazdy kategorii T lub B+E.

Okazuje się, że kategoria prawa jazdy, którą może pochwalić się zdecydowanie największa liczba osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdem to nie taki ubogi dokument. Pozwala on przy tym na kierowanie maszynami wolnobieżnymi i ciągnikami rolniczymi o dość pokaźnych gabarytach . Np. nie ma przeszkód aby posiadając prawo jazdy kategorii B zasiąść za kierownicą potężnych ciągników gąsienicowych o masie własnej przekraczającej 20 ton czy kombajnów zbożowych.

Jednocześnie jest to dokument, który w przypadku prowadzenia gospodarstwa i posiadania maszyn rolniczych bardzo mocno nas ogranicza. Nie zaczepimy do ciągnika zwykłej przyczepy czy choćby półzawieszanego pługa. W takim przypadku z pewnością należy zainwestować w prawo jazdy kategorii T lub B+E.

Kary przewidziane za kierowanie pojazdem bez uprawnień to mandat w wysokości 500 zł. W przypadku posiadania prawa jazdy kategorii B i poruszania się ciągnikiem rolniczym z przyczepą inną niż lekką bądź maszynami półzawieszanymi i ciągnionymi o masie powyżej 750 kg narażamy się na mandat w wysokości 300 zł.

Zobacz też wyjaśnienia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w artykule "Do czego uprawnia prawo jazdy kat. "B"

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (28)

 • stellarise16@gmail.com 2018-03-08 09:01:15
  Czy jesteś mężczyzną lub kobietą biznesu? Czy jesteś w jakimkolwiek stresie finansowym lub potrzebujesz pożyczki, aby założyć własną firmę, Weave Loan Store otrzymuje prawdziwą pożyczkę, udziela pożyczek firmom biznesowym, małżeństwu, leczeniu i osobom prywatnym za zaledwie 2% stopy procentowej. Jeśli jesteś zainteresowany Wyślij e-mailem swoje pełne imię i nazwisko: Lokalizacja: numer telefonu komórkowego: do adresu e-mail ID poniżej w celu wypożyczenia Aplikacja: stellarise16@gmail.com

  (Loan Officer)
  Stella David
  SKLEP WEWNĘTRZNY POŻYCZKI
 • christainjonhson77@gmail.com 2018-03-01 12:23:50
  Czy potrzebujesz szybkiej pożyczki, aby założyć dużą firmę? Pożyczyliśmy również w USA DOLLARS, EURO, POUNDS i Indian Rupees,
  To jest rankingowa firma pożyczkowa. Poda pożyczkę w wysokości 3% do
  pożyczkobiorca będzie Uprawnionym pożyczkodawcą. Udzieli pożyczki
  50 000,00 USD, 1 000 000 USD. 100 000 000 USD. do pożyczkobiorcy zależy pożyczka
  zapotrzebowanie wnioskodawcy, maksymalny okres od 1 do 30 lat. Jeśli potrzebujesz
  pożyczka dostać dotyku do naszej firmy Ranking firmy pożyczkowej lub napisz do nas
  (christainjonhson77@gmail.com) za każdą pożyczkę, jakiej potrzebujesz

  INFORMACJA DLA MĘŻCZYZN
  Twoje imię ..............................................
  Twój kraj............................................
  Twój adres ...........................................
  Twój zawód ........................................
  Twój stan cywilny ....................................
  Obecny status w miejscu pracy
  .................................................. ......
  Numery telefonów / Telefon komórkowy / Telefon biurowy
  .................................................. ......
  Miesięczny przychód .........................................
  Czas trwania pożyczki ...........................................
  Kwota kredytu ............................................
  Jak o nas usłyszałeś?
  .................................................. .......
  Oferujemy pożyczkę na spłatę depozytu i rachunków,

  BEST REGARD :: CHRISTAIN JOHNSON
  KONTAKT E-MAIL: christainjonhson77@gmail.com
  WHATS-APP KONTAKT +199042
 • christainjonhson77@gmail.com 2018-03-01 12:22:30
  Czy potrzebujesz szybkiej pożyczki, aby założyć dużą firmę? Pożyczyliśmy również w USA DOLLARS, EURO, POUNDS i Indian Rupees, To jest rankingowa firma pożyczkowa. Poda pożyczkę w wysokości 3% do pożyczkobiorca będzie Uprawnionym pożyczkodawcą. Udzieli pożyczki 50 000,00 USD, 1 000 000 USD. 100 000 000 USD. do pożyczkobiorcy zależy pożyczka zapotrzebowanie wnioskodawcy, maksymalny okres od 1 do 30 lat. Jeśli potrzebujesz pożyczka dostać dotyku do naszej firmy Ranking firmy pożyczkowej lub napisz do nas (christainjonhson77@gmail.com) za każdą pożyczkę, jakiej potrzebujesz BEST REGARD :: CHRISTIAN JOHNSON KONTAKT E-MAIL: christainjonhson77@gmail.com COATS-APP KONTAKT +919042933448
 • Rafi 2018-01-01 20:25:49
  Polecam: 100dokumenty@t.pl , załatwiłem u niego około poł roku temu dowód osobisty i prawo jazdy, wszystko ok tak jak chciałem !
 • kamil 2017-05-26 00:32:52
  polecam nb2017@t.pl załatwiłęm u niego rpawo jazdy teraz załatwiam paszport
 • lawsonsmithloan@gmail.com 2017-05-07 03:44:46
  Rano, rząd USA Panna pogratulować Rose Williams, ja odciąć Alabama, i przez e-mail, by pozwolił mi pożyczyć gospodarki wpadłem ta firma i teraz jest spółką szybka i niezawodna maszyna, pożyczki, aby utrzymać jego praca żadnej formy ochrony kredytowej oraz firma $ 800.0000 odebrać, i wiele więcej informacji w internecie zawsze dokonał wyboru, więc mam kontakt szybko i uczynił wszystko bez stresu wszystko dla mnie i Uma wiadomość pieniądze na moje konto po 24 godzinach, potwierdzam robią, byłem zaskoczony, a ja jestem teraz szczęśliwy. Gmail.co, Adam i wiem teraz pomocy: obecnie pilne maile związane z poszukiwań kredytowych, ci, którzy mi pomagają, średnia miara. Poniżej znajduje się kredyt zachęcające słowa. Odpowiedzialnego udzielania i materiał rozbił Potrzebujesz kredytu? Czy potrzebujesz pożyczki na spłatę kredytu i zadłużenia? Czy potrzebujesz finansowania, aby ustalić swoją działalność? Czy kredyt dla dużych projektów? Czy potrzebujesz pożyczki na studia? Czy trzeba finansować inne działania? E-mail: My lawsonsmithloan@gmail.com
  Jak pokazano na fig.

  im informacji.

  1. Imię i nazwisko:
  2. Wymagana ilość:
  3 stanowi:
  4. Kosztem czasu:
  5. Adres:
  6. Telefon:
  7 miesięczny dochód:
  8 ważne ID:

  (Krajowy lub międzynarodowy)

  Kontakt: Pan Lawson Smith
  E-mail: My lawsonsmithloan@gmail.com
 • bednarczyk 2015-07-04 01:41:04
  Sprzedam prawo jazdy kat.ABCDET, świadectwa szkolne, dyplomy, lo+mature, dowody osobiste, paszporty i inne dokumenty.

  Wszystkie dokumenty są w 100% oryginalne z wpisami.

  Szybki czas realizaji, pełne bezpieczeństwo i anonimowość. Pomagamy we wszystkich formalnościach itp.

  Kontakt email: tbednarczyk40(małpa)yahoo.pl
 • DAYWIS 2015-01-22 14:03:45
  OD KILKU LAT CZYLI OD KIEDY ? LICZYŁEM ZE OD ZAWSZE NO ALE MOŻE OD WTEDY KIEDY MOŻNA JEŹDZIC 50 ..NA DOWÓD ALE MNIEJSZA WIELE OSÓB POTOCZNIE MÓWI
  "ŻE NA B MOŻNA JEŹDZIĆ 1 PRZYCZEPĄ JEDNOOSIOWĄ SZTYWNA /ROZRZUTNIKIEM NA 1 OSI / ŁADOWACZEM NA 1 OSI I NIEZAREJESTROWANĄ MASZYNĄ ROLNICZĄ I PRASĄ .
 • mirro 2014-10-26 19:16:07
  Po tym co dzieje się w dyskusji mam tylko jedną prośbę i to do samego autora tego artykułu.
  Człowieku! Poczytaj prawo o ruchu drogowym i ustawy z tym związane, bo popisałeś takie bzdury że ludzie na ich podstawie wysnuwają fałszywe wnioski ,a co gorsza gotowi są za nie ginąć. Chyba najlepiej byłoby napisać ten tekst jeszcze raz i zamieścić przeprosiny za próbę wzniecenia waśni wśród posiadaczy prawa jazdy .
 • z.. 2014-10-26 19:15:40
  ....najmodniejsze są teraz markowe żeliwne ..najlepsze do zapiekania ( z pokrywą)....trochę drogie..700-900 zł za sztukę......dzięki znawco ..???.wiesz co dobre...
  ...jaka gospodyni takie garnki.....:)....ale byłaby mniamniuśna zapiekaneczka....
  ....znowu Ci się nie udało...wyszło jak zwykle....
  .....sądząc z szybkości odpowiedzi ...czy ty aby moderator nie jesteś.....chodzi mi to po głowie od jakiegoś czasu.....
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.146.195.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!