Osobom posiadającym prawo jazdy kategorii B przysługuje prawo do poruszania się ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym. Oczywiście każdy z tych pojazdów może być rozszerzony do zespołu pojazdów złożonego z ciągnika lub pojazdu wolnobieżnego oraz przyczepy lekkiej, czyli takiej, dla której dopuszczalna masa całkowita jest nie większa niż 750 kg (pojęcie dotyczy z reguły małych przyczep samochodowych).

Podstawowy dokument, jakim jest prawo jazdy kategorii B uprawnia nas do prowadzenia ciągników rolniczych bez względu na ich masę. W przypadku zamiaru pracy z przyczepami specjalnymi, wozami asenizacyjnymi itp. pojazdami które nie są rejestrowane oraz maszynami półzawieszanymi czy ciągnionymi, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii T lub B+E.

Kategoria B+E to niemal odpowiednik kategorii T (z punktu widzenia prowadzenia maszyn rolniczych). Z tą różnicą, że o prawo jazdy kategorii T można ubiegać się już w wieku 16 lat.

Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B mogą także poruszać się wszelkimi pojazdami wolnobieżnymi, w tym kombajnami zbożowymi, bez względu na ich masę.

Do każdego pojazdu wolnobieżnego oczywiście można doczepić przyczepę lekką, ale to oczywiście niewielkie pocieszenie, bo jaki pojazd rolniczy, zwłaszcza z obciążeniem nie przekroczy masy 750 kg? Najlepszym przykładem jest wózek do przewozu hedera. W tym przypadku samym kombajnem pojedziemy legalnie (oczywiście bez hedera, szerokość pojazdu nie może przekroczyć 3 m) mając prawo jazdy kat. B, a już ciągnąc wózek z hederem wymagane jest prawo jazdy kategorii T lub B+E.

Okazuje się, że kategoria prawa jazdy, którą może pochwalić się zdecydowanie największa liczba osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdem to nie taki ubogi dokument. Pozwala on przy tym na kierowanie maszynami wolnobieżnymi i ciągnikami rolniczymi o dość pokaźnych gabarytach . Np. nie ma przeszkód aby posiadając prawo jazdy kategorii B zasiąść za kierownicą potężnych ciągników gąsienicowych o masie własnej przekraczającej 20 ton czy kombajnów zbożowych.

Jednocześnie jest to dokument, który w przypadku prowadzenia gospodarstwa i posiadania maszyn rolniczych bardzo mocno nas ogranicza. Nie zaczepimy do ciągnika zwykłej przyczepy czy choćby półzawieszanego pługa. W takim przypadku z pewnością należy zainwestować w prawo jazdy kategorii T lub B+E.

Kary przewidziane za kierowanie pojazdem bez uprawnień to mandat w wysokości 500 zł. W przypadku posiadania prawa jazdy kategorii B i poruszania się ciągnikiem rolniczym z przyczepą inną niż lekką bądź maszynami półzawieszanymi i ciągnionymi o masie powyżej 750 kg narażamy się na mandat w wysokości 300 zł.

Zobacz też wyjaśnienia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w artykule "Do czego uprawnia prawo jazdy kat. "B"

Podobał się artykuł? Podziel się!