Wysiew nawozów mineralnych to jedna z najważniejszych i "najdroższych" w wykonaniu czynności agrotechnicznych. Od dopasowania nawożenia do konkretnych potrzeb i precyzji wykonania zabiegu w dużej mierze zależy wielkość i jakość plonu oraz same koszty wykonania nawożenia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze rozsiewacza i w jakie elementy wyposażenia warto zainwestować, aby uzyskać jak największą precyzję i najlepsze efekty nawożenia przy takim samym, a w wielu przypadkach zmniejszonym zużyciu nawozów.

ZASIĘG WYSIEWU

Pierwszym pytaniem, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć przy zakupie rozsiewacza, jest: na jaką szerokość ma być nawóz wysiewany? Odpowiedź w tym zakresie wydaje się prosta, ponieważ zazwyczaj dopasowuje się ją do opryskiwacza, który docelowo będzie używany na polach na przemian z nowym rozsiewaczem (szerokość ta jest jednocześnie krotnością szerokości siewnika). Chodzi oczywiście o szerokość belki polowej. Jeśli ma ona na przykład 21 m, to również na taką odległość musi wysiewać nawóz rozsiewacz. Trzeba jednak przy tym pamiętać, żeby przy odległości rozrzutu nawozu założyć pewien margines, przede wszystkim ze względu na różnice w ciężarze (gęstości) poszczególnych nawozów sztucznych. Dużą masę w stosunku do objętości mają m.in. nawozy potasowe, znacznie mniejszą - azotowe. Oznacza to, że granule nawozu azotowego mogą mieć mniejszy zasięg. W praktyce rozsiewacz, który efek

tywnie (do równego pokrycia) "rzuca" na przykład kizeryt na 21 m, może wysiewać mocznik zaledwie na 14-16 m. Do tego dochodzi również jakość granulacji (wyrównanie i zwartość) nawozów i wielkość granul. Dlatego wybierając rozsiewacz, trzeba pytać sprzedawcę lub sprawdzać w tabelach wysiewu, jaką rzeczywistą odległość rozrzutu osiągnie on dla konkretnego nawozu, a bezpiecznie jest wybrać ten, którego możliwości wysiewu przekraczają szerokość belki opryskiwacza, zwłaszcza że w nowoczesnych rozsiewaczach szerokość pracy można precyzyjnie regulować.

Oferta rozsiewaczy renomowanych producentów jest zazwyczaj podzielona na grupy pod względem odległości (szerokości) wysiewu (szerokość wysiewu jest naturalnie związana z wielkością zbiornika na nawóz). Na przykład najprostsze rozsiewacze Kverneland z serii Exacta EL mogą dozować nawóz na szerokość w zakresie 9-18 m, z kolei kolejna seria Exacta CL ma możliwość wysiewu na 10- 24 m, natomiast Exacta TL - 12-45 m. Jest to związane m.in. z konstrukcją kielicha podającego nawóz na tarcze, wielkością i odstępem między sobą tarcz, wielkością łopatek i ich wyprofilowaniem. W przypadku rozsiewaczy z najmniejszej serii MDS firmy Kuhn szerokość siewu waha się w zakresie od 10 do 24 m.