Hasło przewodnie „Innowacyjne rozwiązania dla optymalizacji zbioru" nie było przypadkowe i znakomicie pasowało do tematyki spotkania. Na polu gospodarstwa Terra Bovis zaprezentowano światowe nowinki techniki przede wszystkim związane z rolnictwem precyzyjnym. Organizatorzy starali się pokazać jak można wykorzystać najnowsze rozwiązania i jakie korzyści dzięki nim uzyskać.

- Jeżeli chcemy inwestować w najnowsze rozwiązania, musimy je wykorzystywać kompleksowo - przekonywał Artur Szymczak, szef Kuhn Maszyny rolnicze.

Zgodnie z tymi słowami, firma zaprezentowała pełne zestawy maszyn, które współpracowały zgodnie w technologiach dających największą precyzję.

Nowością był kombajn John Deere T560 - największy z maszyn 5-klawiszowych z oferty amerykańskiego koncernu. Maszyna była wyposażona w pełen pakiet zaawansowanego osprzętu dla rolnictwa precyzyjnego (AMS), dzięki któremu możliwe była m.in. dokładne określenie parametrów, utworzenie mapy plonu i automatyczna jazda równoległa.

Dodatkowo kombajn był wyposażony w najnowsze rozwiązanie - Machine Sync, a więc system synchronizacji jazdy kombajn-ciągnik z przyczepą, w którym drugi zestaw jest podczas rozładunku w trakcie jazdy automatycznie kierowany przez kombajn. Operator ciągnika widzi również na monitorze w kabinie stan napełniania zbiorników z ziarnem pracujących na polu, dzięki czemu wie, gdzie najpierw nastąpi rozładunek.

Inne rozwiązanie - JD Link umożliwia zdalny wgląd serwisu lub zarządzającego maszyną w aktualne parametry pracy i wyświetlane komunikaty na wyświetlaczu panelu sterowania. Dzięki temu można na odległość pomóc operatorowi w problemach technicznych lub zweryfikować aktualne ustawienia czy parametry pracy maszyny.

Po skoszeniu łanu pszenicy, kolejną prezentowaną maszyną była prasa John Deere 960. Jedyna w swoim rodzaju konstrukcja prasy nie ma typowej tylnej klapy, a dzięki czemu wyładunek balotu jest błyskawiczny. Prasa może być wyposażona w system zarządzania pracą ciągnika, a wiec sterowaniem jego prędkością w zależności od gęstości łanu i zatrzymywaniem go, gdy komora prasowania jest pełna i gotowa do opróżnienia.

Kolejną propozycją nowoczesnej maszyny był rozsiewacz Rauch 30.1 EMC+W. To przykład urządzenia, którym można precyzyjnie rozsiać nawóz: regulować szerokość roboczą w zależności od kształtu pola i wykonanych przejazdów roboczych oraz sterować dawką nawozu na podstawie map glebowych z zawartością poszczególnych składników.