Siewnik oferowany jest w dwóch różnych szerokościach roboczych: Premia 250 (szerokość 2,5 m) i Premia 300 (szerokość 3 m). Zbiornik w mniejszym modelu ma pojemność 390 l. W większym pojemność jest o 100 l większa, natomiast po dodaniu nadstawy wzrasta do 710 l. Maszyna może być wyposażona w 20 bądź 24 redlice (dostępne tylko w wersji 3-metrowej). Szerokość międzyrzędzi w mniejszym modelu wynosi 12,5 cm, a w większym 15 lub 12,5 cm.

Maszyna sprawia wrażenie lekkiej i tak jest w istocie. Niecałe 0,5 tony (495 kg) waży Premia 300 z redlicami piersiowymi. Redlice piersiowe wyposażone są w specjalne osłony zabezpieczające, które automatycznie zamykają redlicę, gdy nastąpi cofnięcie maszyny. Do każdego siewnika można zamontować redlice talerzowe (pojedynczy talerz ustawiony pod kątem), ale z tym oczywiście wiąże się również wzrost masy do odpowiednio 625 i 655 kg. Siewnik Premia może być zawieszony na tylnym TUZ ciągnika lub zagregowany z inną maszyną (na przykład broną aktywną).

Budowa aparatu wysiewającego nie jest skomplikowana. Wałek ze spiralnie ułożonymi rowkami umożliwia regulację dawki wysiewu w zakresie 1,5–450 kg/ha. Wysiew nasion ułatwia sterownik Hektor 3000. Urządzenie montowane jest w kabinie. Zawiera licznik hektarów, monitoruje stopień zapełnienia zbiornika, kontroluje aparaty wysiewające oraz umożliwia sterowanie znacznikami. Po wysianiu nasion za dokładne przykrycie rzędów odpowiada zagarniacz wyposażony w regulację kontu natarcia zębów.

Źródło: "Farmer" 19/2008

Podobał się artykuł? Podziel się!