Wielu rolników poszukuje ciągnika uniwersalnego, który oprócz wykonywania ciężkiej pracy polowej sprawdzi się np. na użytkach zielonych czy z ładowaczem czołowym. "Czterocylindrowiec" z krótszym rozstawem osi gwarantującym na ogół większą zwrotność i wyższą wszechstronność zastosowania aniżeli ciągnik 6-cylindrowy może okazać się "złotym środkiem" dla kilkudziesięciohektarowego gospodarstwa. Poza tym przy niskim obciążeniu jednostka 4-cylindrowa zazwyczaj zużyje mniej paliwa.

W zasadzie w grupie 4-cylindrowych ciągników o mocy rzędu 120 KM dałoby się wyróżnić dwie podgrupy maszyn. Do pierwszej zaliczyć należy ciągniki kompaktowe, które wywodzą się typowych maszyn o niewielkich gabarytach. Drugą grupę stanowią ciągniki o zbliżonej mocy, ale są to już serie ciągników o większych gabarytach. W obrębie oferty jednego producenta i zbliżonej mocy możemy znaleźć nawet 3 modele, między którymi różnice widać już na pierwszy rzut oka: inne są gabaryty, rozstaw osi (np. w zakresie 2,25-2,45) i masa (różnica nawet o ponad 1000 kg). Nie sposób nie wspomnieć o zastosowaniu silników o innej pojemności, układu hydraulicznego (m.in. wpływającego na udźwig TUZ) czy różnych rodzajach skrzyni biegów. W naszym zestawieniu za górną granicę mocy znamionowej ciągnika przyjęliśmy 120 KM. Oczywiście moglibyśmy uwzględnić moc maksymalną, ale ta często ze względu na doposażenie jednostek napędowych w układy elektronicznego sterowania może w niektórych modelach osiągać nawet 150 KM.

SILNIK, MASA, ROZSTAW OSI

Mimo że w naszym zestawieniu uwzględniliśmy jedynie maszyny 4-cylindrowe, wszystkie są przystosowane do prowadzenia ciężkich prac polowych. Ich silniki cechują się parametrami zbliżonymi do małych ciągników 6-cylindrowych. Dla przykładu, ciągnik Case IH Maxxum EP 110 z 4-cylindrowym silnikiem o pojemności 4,5 l dysponuje mocą nominalną 110 KM i momentem obrotowym 498 (maks. 143 KM i 590 Nm w trybie power boost). Natomiast jego 6-cylindrowy "odpowiednik" Maxxum 115 wyposażony w jednostkę 6-cylindrową o pojemności 6,7 l generuje 116 KM i 522 Nm (154 KM i 632 Nm z power boost).