PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Przegląd ładowarek teleskopowych

Przegląd ładowarek teleskopowych

Autor: Marcin Kosiorek

Dodano: 14-06-2014 08:07

Popularność ładowarek teleskopowych w Polsce bardzo szybko rośnie. Zauważalna jest przy tym tendencja do wybierania modeli nieco bardziej wyspecjalizowanych. Za takie z pewnością można uznać również najmniejsze z maszyn, które mimo zwartych gabarytów pozwalają na transport całkiem pokaźnych ładunków.Szerokość najmniejszych ładowarek teleskopowych dostępnych na naszym rynku wynosi minimum 1,3 m. To dobra wartość, biorąc pod uwagę wymiary większości ciągów komunikacyjnych w typowym wielokierunkowym gospodarstwie rolnym. Nie dziwi zatem wysoka popularność kompaktowych modeli maszyn, które są dostępne w ofercie kilku wiodących producentów.

AUSA

Przedsiębiorstwo Ausa z siedzibą w hiszpańskiej miejscowości Manrosa nieopodal Barcelony działa na europejskim rynku od 1956 r. W tym czasie oferta firmy rozrosła się i aktualnie obejmuje 6 modeli, które z pewnością należą do jednych z najbardziej kompaktowych maszyn na rynku.

Najmniejszym przedstawicielem gamy maszyn Ausa jest ładowarka o oznaczeniu T 144H. Ładowarka ma szerokość 1,41 m i długość 2,7 m (od początku ramy nośnika). Do uzyskania takiej szerokości niezbędne było umieszczenie jednostki napędowej z tyłu konstrukcji. Mimo że silnik położony jest pomiędzy kabiną a sporych rozmiarów obciążnikiem tylnym, dostęp do jego podzespołów jest naprawdę dobry. Po uniesieniu pokrywy naszym oczom ukazuje się wstępny filtr powietrza, który jest jedynym elementem wymagającym codziennego przeglądu. W maszynie pracuje turbodoładowana dieslowska jednostka Kuboty z bezpośrednim wtryskiem paliwa generująca niespełna 31 KM. Jest to wartość wystarczająca, pozwalająca na sprawną pracę nośnikiem. Dzięki standardowemu wyposażeniu maszyny w hydrauliczny układ jezdny z napędem na 4 koła, ładowarka dobrze radzi sobie również w cięższej pracy. Dodać należy przy tym, że to właśnie dzięki hydraulicznemu napędowi kół (z silnikami umieszczonymi przy kołach) możliwe było uzyskanie dużego kąta skrętu kół tylnych. Promień zawracania jest na poziomie 2,9 m.

Zainstalowany wysięgnik teleskopowy umieszczony jest z boku kabiny operatora. Jego podstawowe parametry pracy to 1350 kg udźwigu i zasięg ograniczony do 4 m. Tuż pod nim umieszczone są zbiorniki na olej hydrauliczny oraz paliwo. Dobra kinematyka pracy ramy teleskopu pozwala na wychylenie płyty skutkujące całkowitym opróżnieniem standardowego osprzętu. Do sterowania maszyną wykorzystywany jest dżojstik umieszczony tuż obok fotela operatora. Ten zaś w standardzie znajduje się pod ramą ochronną. Opcjonalnie Ausa T 144H może być wyposażona w pełną kabinę o szerokości 90 cm, wraz z kompletnym oświetleniem drogowym i roboczym. Ze względu na niską prędkość maksymalną pojazdu (20 km/h), nie bez znaczenia są także jej masa własna (2 400 kg) oraz wysokość (1,9 m), która gwarantuje możliwość transportowania maszyny na niewielkich przyczepach samochodowych. BOBCAT

Mimo że znakiem rozpoznawczym marki Bobcat są ładowarki z burtowym układem sterowania, to pod względem jakości bez wątpienia nie ustępują im również ładowarki teleskopowe. Wśród najmniejszych, aktualnie dostępnych modeli znajdziemy m.in. maszynę o oznaczeniu T 2250. Maszyna waży 4 695 kg i ma przy tym wymiary: 1 840 x 1 985 x 4 145 mm (szerokość, wysokość, długość).

Bobcat T2250 napędzany jest 4-cylindrowym, turbodoładowanym silnikiem Kuboty generującym moc 75 KM. W tym przypadku jednostka o pojemności 3,8 l umieszczona jest podobnie jak w większych modelach po prawej stronie maszyny. W centralnym punkcie znajduje się natomiast 2-częściowy wysięgnik teleskopowy. Jego maksymalny zasięg to 5,5 m, zaś udźwig ograniczony jest do 2,2 t. Tym co wyróżnia maszynę na tle konkurencji, jest szerokokątna kinematyka typu Z, która umożliwiła osiągnięcie imponującego, jak na tak kompaktową maszynę, kąta obrotu osprzętu w zakresie 148 stopni. Standardowym wykończeniem wysięgnika jest rama, która umożliwia montaż osprzętu dedykowanego dla pozostałych pojazdów marki Bobcat. Oczywiście jest możliwe także zastosowanie uniwersalnej ramy Euro. Za przepływ w układzie kinematycznym wysięgnika odpowiada pompa, o wydajności 85 l/min przy ciśnieniu 240 bar. Osobno zasilany jest hydrostatyczny układ jezdny Bobcata. Zamontowana w pojeździe, 2-stopniowa przekładnia pozwala na pracę w zakresach: 0-7 km/h oraz 0-25 km/h. Elektroniczny układ sterowania pracą układu napędowego umożliwia również poruszanie się w dwóch trybach pracy: direct oraz soft, do prowadzenia prac wymagających większej precyzji.

Podobnie jak w przypadku większych maszyn, również mniejszy z Bobcatów daje możliwość poruszania się w jednym z trzech trybów kierowania. Dwa pierwsze (kierowanie osią przednią oraz obiema osiami) są typowe dla prowadzenia prac załadunkowych oraz wykonywania zadań transportowych. Dzięki możliwości pracy osi w trybie krabiego chodu, znacznie zwiększa się spektrum zastosowania ładowarki, które może obejmować np. tworzenie pryzm z materiałem do zakiszania.

Standardowym wyposażeniem ładowarki jest kabina z ergonomicznym dżojstikiem umożliwiającym proporcjonalne sterowanie wysięgnikiem. Dodatkowo w kabinie zainstalowano wskaźnik systemu dbającego o bezpieczeństwo pracy operatora (AMA). Wśród układów elektronicznych znalazł się również system SMS, umożliwiający kontrolę prędkości poruszania się ładowarki.

GIANT

Aktualnie na terenie fabryki Tobroco Maschines w holenderskiej miejscowości Oisterwijk powstają jedynie dwa modele ładowarek teleskopowych o fabrycznym oznaczeniu Tendo 4548 oraz Tendo 3648. Obie maszyny cechują się tymi samymi wymiarami zewnętrznymi, w tym szerokością wynoszącą 157 cm. Główna różnica dotyczy silnika. W obu przypadkach chodzi o 4-cylindrową jednostkę Kuboty, która generuje odpowiednio 36 lub 48 KM. Moment obrotowy jest przenoszony za pomocą układu hydrostatycznego na solidne osie Carraro. Oczywiście, napęd przez przekładnie planetarne wykorzystują wszystkie 4 koła z ogumieniem w rozmiarze 10,0/75-15,3. Kierowanie pojazdem odbywa się poprzez sterowanie kołami przedniej i tylnej osi. Serwisowa waga maszyny to 2 950 kg. Gwarantuje to wysoką stabilność podczas pracy ładowarką z teleskopem wysuniętym na maksymalną wysokość 4,8 m. Jest to wartość zadowalająca, która pozwala na wykonanie większości prac załadunkowych w gospodarstwie. Tym bardziej że udźwig maszyny przy pracy na maksymalnie wysuniętym teleskopie wynosi 800 kg, z kolei przy złożonym ramieniu wartość ta jest prawie dwa razy większa (1 500 kg).

Ładowarka teleskopowa Giant Tendo gwarantuje operatorowi komfortowe miejsce pracy, już w standardzie oferując ramę ochronną ROPS/FOPS oraz dobrze amortyzowany fotel wraz z podłokietnikiem. W przypadku konfiguracji maszyny z kabiną deluxe, ładowarka ma dodatkowy układ tłumiąco-wyciszający, a także system audio z radioodtwarzaczem. Najnowsze modele teleskopów Giant są wyposażone w system Canbus, dzięki któremu wszystkie funkcje maszyny są sterowane w pełni elektronicznie.

JCB

Oprócz bogatej oferty "mininośników" teleskopowych, które swoją bryłą do złudzenia przypominają typowe wózki widłowe, firma JCB proponuje dla rolnictwa aż 4 modele kompaktowych ładowarek. Gamę otwiera pojazd o oznaczeniu 515-40, który przeznaczony jest do pracy w ograniczonych przestrzeniach. Mimo niewielkich gabarytów (1,56 m szerokości oraz 1,8 m wysokości) dzięki zastosowaniu kół o średnicy 24 cali, maszyna ma zwiększony prześwit. Pozwala to na wykorzystanie jej również na nierównym podłożu. Wykonany ze stali o wzmocnionej wytrzymałości wysięgnik teleskopowy cechuje się udźwigiem maksymalnym 1,5 t oraz zasięgiem ograniczonym do 4,05 m. W pełnym zakresie możemy dźwigać natomiast "jedynie" 750 kg. Za zasilanie teleskopu odpowiada układ hydrauliczny z pompą o wydajności 47,6 l/min przy ciśnieniu 230 barów. Z osobnego układu hydraulicznego zasilany jest natomiast 4-kołowy napęd jezdny. Obydwie pompy biorą napęd ze spełniającego normę emisji spalin Stage IIIA silnika marki Kohler. 2,2-litrowy silnik generuje w tym konkretnym przypadku 51 KM.

Jeśli chodzi o komfort pracy, maszynę należy pochwalić za wygodną, cichą i komfortową kabinę. Ładowarka ma na swoim wyposażeniu również wiele elementów stanowiących układy bezpieczeństwa. Wśród nich znalazły się m.in. zawory zabezpieczające przed niekontrolowanym opadnięciem wysięgnika i ruchem sań wideł, a także wskaźnik obciążenia umieszczony wewnątrz kabiny.

MANITOU

Związana z rolnikami od ponad 20 lat marka Manitou z myślą o gospodarstwach dostarcza na nasz rynek kompaktową ładowarkę MLT 625-75 H. Z samego oznaczenia pojazdu wywnioskować możemy, że maszyna cechuje się wysokością podnoszenia 6 m (dokładnie 5,9 m), a także udźwigiem maksymalnym na poziomie 2,5 t. To dość pokaźne parametry przy uwzględnieniu szerokości wynoszącej 1,82 m oraz wysokości nieprzekraczającej 2 m. Pozostałe liczby ukryte w symbolu ładowarki mówią nam o jej mocy. W tym przypadku 75 KM generowanych jest z 4-cylindrowej jednostki Kubota. Litera H oznacza zastosowanie w układzie napędowym elementów hydraulicznych. Chodzi tu przede wszystkim o 2-biegową przekładnię hydrostatyczną, która pozwala na poruszanie się maszyną z prędkością do 25 km/h.

Za zasilenie układu hydraulicznego ładowarki odpowiada klasyczna zębata pompa generująca przepływ o wartości 90 l/min, przy ciśnieniu 235 barów. Zdaniem producenta, w praktyce oznacza to możliwość wykonania pełnego cyklu roboczego w czasie nie większym niż 21 sekund. Z pewnością przyczynia się do tego także optymalny układ sterowania pracą wysięgnika. Jego głównym elementem jest dżojstik JSM, znany z poprzednich wersji ładowarek Manitou.

Kontroler idealnie wpasowuje się w naturalne położenie dłoni, a za sterowanie poszczególnymi funkcjami maszyny odpowiadają palce: wskazujący (zmiana kierunku poruszania się pojazdu) oraz kciuk (regulowanie wysunięcia teleskopu i sterowanie chwytakiem). Ponadto dżojstik umieszczony jest na regulowanym podłokietniku, co dopełnia komfortu przy pracy maszyną.

MERLO

W 6-gamowej ofercie firmy Merlo kierowanej na polski rynek znalazła się grupa kompaktowych ładowarek teleskopowych. Cechą wspólną dla wszystkich maszyn jest maksymalny zasięg wysięgnika wynoszący 6 m (8 m dla modelu P28.8) oraz jeden z najwyższych w tej klasie maszyn udźwigów - od 2,5 t. Wszystkie te parametry dostępne są już w przypadku najmniejszej z maszyn o oznaczeniu P25.6. Włoski pojazd ma przy tym szerokość 1,8 m oraz wysokość 1,97 m. Producent przygotował również wersję specjalną maszyny. Merlo 25.6 L to najniższa ładowarka teleskopowa dostępna na rynku. Jej wysokość w maksymalnym punkcie wynosi 177 cm.

Napęd maszyny to silnik hydrostatyczny połączony bezpośrednio z tylną osią. Oczywiście za pomocą wału napędowego moc przenoszona jest również na przednie koła. Zastosowana przekładnia hydrostatyczna umożliwia ładowarce osiągnięcie prędkości transportowej 36 km/h. To również jedna z najwyższych wartości spotykanych w maszynach o tych gabarytach. Jednostką napędową zaprezentowanej w 2012 r. ładowarki jest 4-cylindrowa Kubota o pojemności 3 300 cm3. Usytuowany wzdłużnie silnik generuje aż 75 KM.

Rama ładowarki Merlo 25.6 jest identyczna jak w przypadku bazowego modelu 25.6 (szerokość 180 cm i długość 388 cm). W celu ochrony elementów przed uszkodzeniem w ramie maszyny znalazło się miejsce do przeprowadzenia przewodów hydraulicznych. Waga pojazdu w wersji podstawowej wynosi 4 750 kg. Rozkład masy to odpowiednio 50,2/49,8.

W przeciwieństwie do standardowego modelu 25.6 w niższej z ładowarek zastosowano nową kabinę. Jednym ze zmienionych elementów jest układ amortyzacji fotela (mniejszy o 43 mm zakres amortyzacji). Pojazd w dalszym ciągu zapewnia jednak typowy dla włoskich maszyn komfort.

WEIDEMANN

Weidemann słynący z produkcji wysokiej jakości ładowarek przegubowych o szerokości od 85 cm kieruje na nasz rynek również kompaktowe modele typowych maszyn kołowych z wysięgnikiem teleskopowym. Najmniejszy z modeli T4512 jest jedną z niewielu maszyn, która może być doposażona w tylny TUZ oraz WOM. Jest to rozwiązanie o tyle ciekawe, że skutecznie podnosi okres sezonowego wykorzystania maszyny i daje możliwość jej szerszego zastosowania.

Kompaktowa rama maszyny pozwoliła na zabudowanie ładowarki na szerokości 1,56 m i długości 2,91 m. Centralnym punktem jest teleskopowy wysięgnik, który po wysunięciu znajduje się 4,5 m nad poziomem gruntu. Z jego prawej strony umieszczono jednostkę napędową Yanmar. Silnik z trzech cylindrów generuje 40 KM. Dzięki zastosowaniu maski silnika z nową koncepcją uzyskano wzorowy dostęp do jednostki napędowej. Co ciekawe, maska silnika może być w krótkim czasie usunięta bez zastosowania dodatkowych narzędzi.

O wysoki komfort pracy dba ergonomiczna kabina z dżojstikiem pozwalającym na korzystanie z wszystkich niezbędnych funkcji maszyny. Standardem w przypadku ładowarek teleskopowych Weidemann jest montowanie układu VLS, który zapewnia operatorowi wsparcie i poprawia jego bezpieczeństwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • George 2014-09-27 00:26:56
    Za rok albo dwa ładowarkami teleskopowymi gospodarstwa młodych rolników (10ha) będą dożynki obsługiwać. 10 balotów z rżyska na boisko i z powrotem. Zawody i głupa walenie. Młody "idiota poprawny rośnie". A co tam? Mechanizatory i Kargule... Tylko chorągiewki przestawiać.
  • FrankMir 2014-09-26 22:50:40
    Drogie jak diabli,dopłaty marne,dofinansowanie dla małych marne,ceny śmieszne i jak tu się rozwijać.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.82.73.21
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!