Wśród dostępnych na polskim rynku przystawek do zbioru kukurydzy największym zainteresowaniem cieszą się modele 6- i 8- rzędowe. W przypadku modeli 6-rzędowych z powodzeniem radzą sobie z nimi kombajny o mocy od 200 do 250, a więc takie, których rynek jest największy.

Przystawki 6-rzędowe z reguły są dostępne zarówno w wersji zawieszanej, jak i hydraulicznie składanej. Jak szacują firmy zajmujące się ich dystrybucją, ze względu na sporą szerokość roboczą (nawet powyżej 4,6 m) 90 proc. sprzedawanych hederów to konstrukcje składane.

 Emmarol

Najtańszą przystawkę w naszym zestawieniu znajdziemy w ofercie polskiej firmy Emmmarol. 6-rzędowy model EMH możemy bowiem kupić już za 106 000 zł (cenny orientacyjne w kwotach netto). Przystawka jest także jedyną w zestawieniu wyposażoną w blaszane osłony rozdzielaczy łanu. Osłony unoszone są do góry za pomocą siłowników gazowych, przez co nie ograniczają dostępu do elementów układu rozdrabniającego.

 Standardowym wyposażeniem elementu jest układ centralnego smarowania łańcuchów napędzających. Przystawki EMH mogą być również wyposażone w układ elektrycznej lub hydraulicznej regulacji położenia listew obrywających oraz opcjonalnie w rozdrabniacz z 2 lub 3 nożami. Masa przyrządu to 2294 kg.

Olimac Drago

Na drugim miejscu naszego zestawienia znalazła się przystawka Olimac Drago. Maszyna w składanej wersji kosztuje bowiem 128 500 zł.

Przystawki Olimac Drago produkowane są we Włoszech. Ich cechą szczególną jest system automatycznej regulacji położenia listew obrywających. System działa niezależnie dla każdego z rzędów. Ponadto, jak gwarantuje producent w przystawkach zastosowano jedne z najdłuższych na rynku wałków wciągających.

W przypadku zamówienia maszyny z rozdrabniaczem pod wałkami wciągającymi montowany jest element obrotowy z dwoma, zamocowanymi wahliwie nożami docinającymi. Masa przystawki to 2160 kg.

Dominoni

Kolejne miejsce z ceną 130 200 zł zajęła firma Dominoni. W przystawkach zastosowano wałki wciągające o dużej średnicy (130 mm). Elementy te są całkowicie hartowane. W zależności od wyboru wałki mogą mieć konstrukcję żebrową (5 żeber) bądź 4 wymienne noże.