Najnowszym technologiom w tym zakresie była poświęcona konferencja "Rolnictwo precyzyjne w Polsce - dziś i jutro" zorganizowana przez Agrocom Polska przy współpracy firmy Claas.

Według szacunków, na świecie w 2050 r. będzie żyło około 9 mln ludzi. Powierzchnia upraw nie zwiększa się dość szybko, a w wielu regionach świata kurczy się. Dzięki nowoczesnym technologiom, w tym również rolnictwu precyzyjnemu, uzyskuje się coraz wyższe plony o wysokiej jakości. Do wyzwań przyszłości należy nie tylko zapewnienie dostatecznej ilości żywności, ale również energii. Ta też może w dużej części pochodzić z rolnictwa - ze źródeł odnawialnych.

- Co roku około 5 proc. przychodów firmy Claas trafia na badania i rozwój produktów. Wszystko po to, aby sprostać wyzwaniom, jakie czeka rolnictwo w przyszłości - powiedział Paweł Olech, członek zarządu Claas Polska podczas inauguracji konferencji "Rolnictwo precyzyjne w Polsce - dziś i jutro", która odbyła się pod koniec lutego w Kamieniu Śląskim. Dwudniowe spotkanie było bardzo ciekawe, bo połączyło wiedzę teoretyczną z wielu zagadnień rolniczych i pokrewnych oraz doświadczenia praktyczne z gospodarstw. Gwoździem programu była prezentacja najnowszych osiągnięć techniki w zakresie urządzeń stosowanych w obrębie rolnictwa precyzyjnego.

TELEDETEKCJA TO OGROM MOŻLIWOŚCI

Teledetekcja - to mówiąc najprostszym językiem zdalne badanie - w przypadku rolnictwa - powierzchni ziemi. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych dzisiaj sposobów teledetekcji jest analiza wykonywana z kosmosu, za pomocą satelit. Dokładność zdjęć wykonywanych z satelitów jest zróżnicowana, jeden piksel może odpowiadać powierzchni 1 km2, najdokładniejsze dostępne dane sięgają rozdzielczości 1 piksela dla 80 cm2. Zaletą teledetekcji satelitarnej jest m.in. to, że obraz może być aktualizowany kilka razy dziennie. Niestety, wysokorozdzielcze dane w połączeniu z aktualizacjami są płatne. Wadą systemów jest również to, że nie uzyskamy obrazu interesującego nas fragmentu powierzchni ziemi w przypadku zachmurzenia.