Na tegorocznym Agro Show 2013 na stoisku Gregoire-Besson Polska premierę będzie miał siewnik pneumatyczny RABE TURBOSEED nabudowany na bronie aktywnej. Rabe to jedna z kilku marek wchodzących w skład francuskiej Grupy Gregoire-Besson. Marka jest znana z takich produktów jak: siewniki, brony aktywne, kompaktowe brony talerzowe, kultywatory ścierniskowe, pługi i agregaty uprawowe.

Nowe siewniki pneumatyczne Turboseed są dostępne w trzech wersjach: SL, PL oraz PRO. Pojemność zbiornika na ziarno w zależności od modelu wynosi od 1000 do 1800 litrów. Wszystkie występują w dwóch szerokościach roboczych tj. 3 i 4 m.

Charakterystycznym elementem nowych siewników jest m.in. elektryczne dozowanie nasion, które daje możliwość łatwej zmiany pracy aparatów wysiewających i kalibracji. Zmiana wysiewu z nasion grubonasiennych na drobnonasienne i odwrotnie następuje przez przesunięcie jednej zębatki.

- Jeśli jest urządzenie sterujące Pilot, tedy mamy do czynienia z elektrycznym napędem dozownika ziarna. Dzięki temu udogodnieniu, ze sterownika możemy na przykład w czasie jazdy zmieniać dawkę wysiewanych nasion lub rozłączyć połowę sekcji wysiewających. Dużo łatwiejsza jest również próba kręcona. Po zawieszeniu akcesoryjnego woreczka pod specjalny otwór spustowy, wystarczy naciśnięcie jednego przycisku i w ciągu minuty następuje kalibracja zestawu. Wynik z wagi wieszakowej „wklepujemy" w sterownik, a dalej system sam ustawia parametry pracy aparatów wysiewających - mówi Jarosław Żebrowski z Gregoire-Besson.

Budowa głowicy rozdzielającej umiejscowionej na zewnątrz, w przedniej części maszyny, nie ma stref odbijania nasion, dzięki czemu możliwy jest precyzyjny i szybki przepływ ziarnanawet na terenie o zróżnicowanym stopniu pochylenia.

Uniwersalny dozownik ziarna dysponuje bardzo szerokim zakresem dawki wysiewu naion - od 1 do 450 kg/ha. Bez zmiany aparatu dozującego można wysiewać nasiona o zróżnicowanej wielkości od rzepaku aż po bobik.

Szeroka, sześciocalowa turbina jest napędzana hydraulicznie. Niska prędkość obrotowa i wysoka wydajność ma zapewnić maszynie cichą pracę. Turbinę przed zanieczyszczeniami chroni filtr powietrza o dużej średnicy.