PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Redlica stopkowa, czy talerzowa?

Redlica stopkowa, czy talerzowa?

Autor: Karol Hołownia

Dodano: 02-07-2014 10:40

Tagi:

Dzisiaj niemal każdy, nawet niewielki siewnik można kupić z różnymi rodzajami redlic, z których najbardziej popularnymi są stopkowe i talerzowe. Na jakie się zdecydować?Aby wschody roślin przebiegały równomiernie, wysiewane nasiona muszą być nie tylko dokładnie dozowane przez aparaty wysiewające, ale również umieszczone w glebie na odpowiedniej głębokości. Za to odpowiadają redlice i ich odpowiednie ustawienie. W jakie powinien być wyposażony siewnik? Na to pytanie każdy może mieć inną odpowiedź, gdyż będzie ona zależała przede wszystkim od systemu uprawy roli (orkowy, bezorkowy) oraz rodzaju gleby.

Redlice talerzowe

Głównymi zaletami coraz bardziej popularnych redlic talerzowych są: duża wszechstronność zastosowania i wysoka jakość prac na glebach cięższych i bardziej zwięzłych. Tarcze łatwiej rozcinają wierzchnią warstwę gleby nie pozostawiając nasion na powierzchni. Ponadto znakomicie nadają się na pola z dużą ilością resztek pożniwnych, gdyż obracające się talerze bardzo rzadko się zapychają, czego nie można powiedzieć o ich zamiennikach stopkowych. Trzeba jednak pamiętać, że sam talerz nie wystarczy do wysiewu na równą głębokość, zwłaszcza jeżeli ma być zastosowany do siewu bezpośredniego.

Aby jednak talerz mógł zagłębić się w twardą lub z dużą ilością słomy glebę, potrzebny jest jeszcze odpowiednio mocny nacisk, a to zapewniają zazwyczaj konstrukcje sekcji wysiewających większych siewników pneumatycznych (np. w Kuhn Seedliner regulacja nacisku redlic na glebę ma zakres od 20 do 70 kg), choć są wyjątki także wśród mechanicznych (na przykład Idea produkowana przez Unię Group).

Z kolei do ograniczenia głębokości, powinny być zastosowane kółka kopiujące, które zazwyczaj równocześnie pełnią funkcję dogniatającą. Jeżeli jednak zabraknie odpowiedniego docisku, kółka mogą podskakiwać na nierównościach powodując podnoszenie redlic i zbyt płytkie umieszczanie nasion (czasem na powierzchni pola).

Warto również aby tarcze były wyposażone w mechanizm samooczyszczenia, gdyż podczas pracy na wilgotnej glebie mogą się one oklejać i blokować.

Do wad redlic talerzowych można zaliczyć ich wyższą cenę zakupu i eksploatacji. Przykładowo, za 3-metrowego Poloneza (Unia Group) z tarczami trzeba zapłacić około 6 tys. zł więcej niż z redlicami typu piersiowego. Choć same talerze nie należą do elementów szybkozużywających się, wymiany wymagają zazwyczaj łożyska, na których są osadzone.

Jeszcze innym typem elementów umieszczających nasiona w glebie są redlice radełkowe. Tego typu redlice najłatwiej zagłębiają się w glebie i pozwalają na dokładniejsze głębokie prowadzenie lemieszy na twardych grudowatych ziemiach przy wyższych prędkościach. Stosowane są przede wszystkim w siewnikach o dużych wydajnościach.

STOPKOWE PO ORCE

Redlice stopkowe przeznaczone są szczególnie do siewu po orce lub przy małej ilości słomy. Głębokość pracy reguluje się przez ustawienie siły docisku za pomocą sprężyn oraz stopień ich podparcia. Docisk jest regulowany centralnie dla wszystkich redlic oraz dla każdej z osobna. Coraz częściej wyjątkiem są sekcje zewnętrzne, które ze względu na inne warunki pracy (zbity pas za kołem) mają docisk ustawiony na sztywno, lub są to redlice talerzowe niezależnie od tego, w jakie jest wyposażony siewnik. Ważnym nastawem jest również regulacja belki redlicznej.

Brak podpór utrzymujących jednakową głębokość pracy redlic nie daje możliwości dokładnego ustawienia poziomu ich zagłębienia, który może zmieniać się w zależności od oporu gleby i ustawienia docisku sekcji wysiewającej. Dlatego niezbędnym elementem prawidłowego wysiewu jest precyzyjne przygotowanie gleby - dokładne spulchnienie jej wierzchniej warstwy na głębokość planowanego wysiewu nasion. Czynność tę wykonuje się agregatem uprawowym lub uprawowo-siewnym.

Aby ocenić głębokość wysiewu nasion, należy sprawdzić ich położenie w glebie po przejechaniu siewnikiem co najmniej kilkunastu metrów z określoną prędkością roboczą. Warto pamiętać, że wraz ze spadkiem prędkości pracy siewnika, głębokość siewu jest coraz większa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • garek 2014-07-04 07:54:52
  deer najlepsze bo najdroższe. Najlepiej bez kółka dogniatającego i siew na głębokość uprawy bez możliwości ustawienia.
 • arszczecin 2014-07-02 22:33:23
  Krzychu z redlicami (...). To nie moda.
  A że zgrabiarksmi?
  9 gwiazdowa 6300zl brutto. Karuzela samasz 20 000 netto?
 • Krzysiek222 2014-07-02 19:59:44
  tak jak przewracarki do siana,były modne taśmowe teraz są karuzele a ja swoją gwiazdówką grabie hektar w pół godziny;)
 • deer 2014-07-02 18:39:47
  Talerzowe najlepsze bo najmodniejsze :).
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!