Wchodząca w życie zmiana obowiązującej normy emisji spalin, ze Stage IIIb na Stage IV dla ciągników o mocy od 57 do 129 kW, spowodowała lawinowy wzrost zakupu ciągników rolniczych na firmy. We wrześniu odnotowano aż 339 takich rejestracji (na firmy), czyli o 86 proc. więcej niż przed rokiem.

W sumie we wrześniu zarejestrowano 1218 sztuk, tj. o 21 proc. więcej niż przed rokiem - informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

Wejście w życie nowej normy emisji spalin Stage IV (Tier 4 final) powoduje, niedostosowane do niej nowe ciągniki (od 57 do 129 kW, czyli od 75 do 174 KM) mogą zostać wycofane z rynku. Pojazdy te nie będą mogły być rejestrowane, chyba, że producent wystąpił ze specjalnym wnioskiem o czasowe dopuszczenie rejestracji ciągników nie spełniających określonych wymagań.

- Wrzesień był ostatnim miesiącem, w którym producenci mogli wypuszczać na rynek nowe ciągniki wyposażone w jednostki napędowe niespełniające normy emisji spalin Stage IV. Lawinowo wrosła zatem liczba rejestracji dokonanej na firmy dilerskie. Taki zabieg pozwala zminimalizować straty poprzez sprzedaż ciągników niespełniających ostatecznej normy na rynku wtórnym. W najbliższych miesiącach należy się zatem spodziewać wzrostu rejestracji maszyn używanych - mówi Mariusz Chrobot, z firmy Martin & Jacob.

Podobał się artykuł? Podziel się!