Niemal 40 wystawców Roltechniki zaprezentowało 15 marek ciągników oraz sprzęt rolniczy nowej generacji ułatwiający prowadzenie gospodarstwa. Wystawa była też znakomitą okazją, aby na żywo porównać ofertę różnych dostawców, a nawet „przymierzyć się" do konkretnych modeli.

Nie tylko nowe ciągniki

Natomiast XIII Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w tym roku zgromadził ponad 140 kolekcjonerów z Polski, Czech, Holandii oraz Austrii, którzy przywieźli ze sobą blisko 200 traktorów i innych oldskulowych maszyn rolniczych. Ponadto sam Festiwal tradycyjnie obfitował w wydarzenia, które przyciągają do Wilkowic pasjonatów techniki zabytkowej nie tylko z Polski, ale także z Czech i Niemiec. To dla nich organizatorzy Festiwalu przygotowali wiele atrakcji, wśród których odpalanie „bumbaja", „odpalanie korbą".

Wyjątkową atrakcją Festiwalu Traktor i Maszyna w Wilkowicach była lokomobila parowa firmy Th. Floether A.G. z 1903 roku wypożyczona z Muzeum w Wdzydzach Kiszewskich. Używana w majątkach rolnych, nadleśnictwach i zakładach przemysłowych wielokrotnie zmieniała właściciela, aby ostatecznie znaleźć się w Rejonie Eksploatacji Dróg Publicznych w Chojnicach (baza w Pawłówku) do podgrzewania smoły w cysternach.

Muzeum przejęło lokomobilę od Centralnego Zarządu Dróg Publicznych w Warszawie (jako zabytek techniczny włączona była do rejestru Komórki Ochrony Zabytków CZDP) w 1985 roku. Remont lokomobili wykonały Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Bydgoszczy. Wielką pomoc w staraniach o doprowadzenie urządzenia do dobrego stanu technicznego okazali Muzeum specjaliści z Rejonowego Dozoru Technicznego w Bydgoszczy i w Gdańsku, a zwłaszcza dyr. Aleksander Kaszowski kierujący wówczas ZNTK w Bydgoszczy.

Wiedza dla rolników

W czasie trwania tegorocznej ROLTECHNIKI i Festiwalu zwiedzający mogli uzyskać wsparcie merytoryczne od przedstawicieli Agencji Rynku Rolnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Nieruchomości Rolnych.

Podobnie jak w latach poprzednich, na Festiwalu wręczano statuetki i puchary dla najlepiej odrestaurowanych maszyn. Nagrodę prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich za propagowanie idei kolekcjonerstwa starych ciągników i maszyn rolniczych otrzymał Jacek Gaj.
Organizatorzy zapewniają, że w przyszłym roku planują dalszy rozwój Wystawy Roltechnika i Festiwalu skoncentrowany przede wszystkim na polepszeniu warunków wystawienniczych oraz dostosowaniu terenu do poszerzenia obszaru ekspozycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!