Maszyny wykonują za rolników wiele, zwłaszcza ciężkich prac. Dawniej skoszenie łanu zboża wymagało współpracy wielu osób i trwało kilka dni. Dziś tę samą pracę i to o wiele szybciej może wykonać jeden rolnik przy pomocy kombajnu. O zaletach mechanizacji w rolnictwie nie trzeba nikogo przekonywać.

- Zmiana w umaszynowieniu krajowych gospodarstw jest kolosalna. W pierwszym etapie rolnicy starali się zmodernizować sprzęt, ściągając używane maszyny od naszych sąsiadów, wtedy rodzimy rynek był zdekonstruowany. Dopiero w drugim etapie, od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, gospodarze zaczęli kupować sprzęt nowy, bardzo wysokiej jakości. Te maszyny, które teraz mają, są najczęściej z najwyższej półki - powiedział dla TVP.info Roman Suwik, członek jury konkursu „Hit Regionu", wyłaniającego liderów na rynku w różnych dziedzinach.

To właśnie unijne programy i dotacje umożliwiły rolnikom zakup nowoczesnego sprzętu. Polacy chętnie po nie sięgają - podczas każdego naboru jest więcej wniosków niż przewznaczonych na dopłaty środków.

- Unijne dotacje na modernizację gospodarstw to była wielka szansa dla gospodarzy, która została bardzo dobrze wykorzystana. Baza maszynowa bardzo się poprawiła w ostatnich latach. Umaszynowienie w gospodarstwach jest tak nowoczesne, może sprostać unijnym wymogom i standardom. Gospodarze nierzadko decydują się nawet na ogromne kredyty, by kupić maszyny. Niektóre ciągniki są przecież czasem droższe niż luksusowe auta - przyznaje Dariusz Kurzawa, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Praca na polu z nowoczesnymi maszynami jest nie tylko bardziej wydajna, ale też przyjemniejsza. - Klimatyzacja, radio, nawigacja, zaoszczędzony czas i paliwo. Ekonomika! - zachwala Marcin Głowacki, młody rolnik z Godaw.

Podczas targów w Żninie można było podziwiać nie tylko nowinki technologiczne, ale też maszyny zabytkowe, np. stary ciągnik marki Zetor. Ta czeska marka obchodzi w tym roku swoje 65-lecie i nie zamierza rezygnować z naszego rynku. - Na polski rynek trafia aż 40 proc. naszej produkcji. Zamierzamy dalej kontynuować współpracę i poszerzać ofertę - informuje Tibor Liska z Zetor Tractors.

Polscy rolnicy najczęściej kupują ciągniki o mocy 100 KM. Wartość wskaźnika liczby nowych ciągników dostarczanych na rynek krajowy wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich 10 lat. Ciągle jednak nie dogoniliśmy naszych sąsiadów Z Europy Zachodniej.