Tarcze wysiewające napędzane od układu hydraulicznego, są w pełni niezależne od pracy silnika ciągnika. Rozwiązanie to zapewnia mniejsze zużycie paliwa i bardziej elastyczną pracę.

- Bardzo intensywnie pracowaliśmy nad rozwojem tej maszyny i jesteśmy dumnie z zastosowanych w niej rozwiązań. Mimo iż wydaje się w tej dziedzinie nie da się osiągnąć nic więcej, my jednak idziemy dalej. W zanadrzu mamy już pewne kolejne rozwiązania – powiedział wizytujący wystawę Agro Show Joachim Rauch.

System elektronicznej kontroli przepływu nawozu EMC (z ang. Electronic Mass Control) dokonuje pomiaru i automatycznie reguluje dozowanie nawozu na każdą z tarcz indywidualnie. Korekta dawki wysiewu jest przeprowadzana dla każdej tarczy osobno, dzięki czemu wysiew nawozu jest wyjątkowo precyzyjny. Obliczanie masy jest zależne od ciśnienia na wyjściu i wejściu silnika hydraulicznego – regulacja dawki jest niezależna do rodzaju granulatu. Sterownik elektroniczny w kabinie ciągnika na bieżąco wskazuje rzeczywistą ilość wysiewanego nawozu.

Największą zaletą systemu EMC jest osobne dozowanie nawozu na prawą i lewą tarczę, co gwarantuje najwyższą możliwą precyzję wysiewu. Nawet nawóz o bardzo złej jakości może być dozowany z najwyższą precyzją.

Opcjonalna rama ważąca wyposażona w 2 sensory, w sposób ciągły informuje o ilości nawozu znajdującego się w zbiorniku, pozwalając na lepszą organizację załadunków.

Podczas wysiewu nawozu na skraju pola, operator może wybrać opcję wysiewu granicznego z prawej lub lewej strony maszyny, a nawet po obu stronach poprzez zmniejszenie prędkości obrotowej tarcz wysiewających lub zmieniając punkt dozowania nawozu na tarcze, zapewniając tym samym perfekcyjny wysiew nawozu na powierzchni pola.

W przypadku wysiewu nawozu na klinach , operator ma do dyspozycji 8-pozycyjną zmianę szerokości  roboczej (4 dla każdej strony), co umożliwia dostosowanie wysiewu do różnych układów pola. Rozsiewacz zmienia prędkość obrotową tarcz wysiewających, punkt dozowania nawozu na tarcze, co jest niezbędne do równomiernego wysiewu nawozu, a także automatycznie redukuje dawkę wysiewu zmniejszając stopień otwarcia zasuw dozujących.

Mieszadło w rozsiewaczach AXIS-H jest napędzane elektrycznie. Mieszadło obraca się pulsacyjnie z prędkością zaledwie 17 obr/min. W rezultacie granulom nie grozi uszkodzenie, dzięki czemu ich tor lotu nie ulega zmianie. Napęd mieszadła jest całkowicie bezobsługowy. Mieszadło zatrzymuje się automatycznie w momencie, gdy obie zasuwy dozujące zostają zamknięte podczas wykonywania manewrów na uwrociach.

Rozsiewacze nawozów AXIS 30.1 i 50.1 H-EMC-W są standardowo kompatybilne z systemem komunikacji maszyn rolniczych ISOBUS. Mogą też współpracować z terminalami CCI.

Podobał się artykuł? Podziel się!