Podczas listopadowej prezentacji nowości grupy Same Deutz-Fahr zapoznaliśmy się z pełną gamą ciągników Same Explorer. Jest to już czwarta generacja ciągników, które produkowane od 1983 r. sprzedały się w liczbie ponad 130 tys. egzemplarzy. Jest to zatem jedna z najbardziej popularnych maszyn pochodzących z zakładów SDF w Treviglio (Włochy).

Czwarta generacja ciągników dostępna jest w 3 wersjach różniących się przede wszystkim silnikiem, dopuszczalną masą całkowitą oraz rozmiarem ogumienia.

WŁOSKIE SERCE

Źródłem mocy w ciągnikach Same Explorer są jednostki 3- lub 4-cylindrowe powstające w zakładach SDF o nazwie Farmotion. Silnik dysponuje pojemnością 962 cm3 na każdy cylinder (odpowiednio 2,9 l dla jednostki 3-cylindrowej oraz nieco ponad 3,8 l w przypadku silników 4-cylindrowych). Spore zmiany w stosunku do poprzednich modeli Explorera dotyczą układu wtryskowego. Z ciśnieniem 2 000 barów pracuje w nim bowiem układ Common Rail, który dostarcza paliwo do 7-otworowych wtryskiwaczy.

Silniki Farmotion spełniają ostateczną normę emisji spalin Tier 4i. Wykorzystują przy tym układ recyrkulacji spalin EGR oraz katalizator DOC. DOC to katalizator utleniający, który odpowiada za redukcję i neutralizację tlenków węgla i węglowodorów zawartych w spalinach. Filtr wykorzystuje w tym celu powierzchnię aktywną swoich ścianek i - jak zapewnia producent, jest elementem bezobsługowym.

KONFIGURACJA NAPĘDU

Same proponuje do nowych modeli Explorer dużą ofertę przekładni napędowych. Wśród oferowanych opcji znajdziemy przekładnie z rewersem mechanicznym (oznaczone pakietem wyposażenia LS) oraz z powershift i elektrohydraulicznym rewersem (wyposażenie GS). Ponadto wybierać możemy spośród skrzyń o 4 lub 5 przełożeniach, które mogą dysponować półbiegami zmienianymi pod obciążeniem (2 lub 3). W przypadku przekładni 4-biegowych ciągnik może być skonfigurowany ze skrzynią dysponującą 8, 16 lub 32 przełożeniami. Skrzynia 5-biegowa oferuje odpowiednio 10, 20 lub 40 przełożeń, a w przypadku jej skonfigurowania z trzema półbiegami pod obciążeniem: 30 lub 60 przełożeniami (tylko w topowym modelu 115.4 HD). Co ważne, Explorer 115.4 HD w wersji LS (z najprostszymi przekładniami mechanicznymi) dostępny jest tylko na indywidualne zamówienie klienta.