Rozdzielacz Joskin Scalpel wyposażony jest w innowacyjny wysokiej jakości przciwnóż przeznaczony do cięcia ciał obcych występujących w gnojowicy oraz do zapobiegania zatykaniu się wyjść rozdzielacza i stanowi zasadniczy element każdej rampy Penditwist i wszystkich aplikatorów Joskin.  

Urządzenie zostało docenione przez jury targów Polagra Premiery 2012 – złotym medalem targów. – Nagroda dla rozdzielacza Scalpel to docenienie naszej pracy nad rozwojem i jakością. Zdecydowaliśmy zgłosić do konkursu nie całą maszynę, jak chociażby premierową przyczepę Drakkar, a jedynie nowe urządzenie, które znacznie usprawnia pracę dotychczasowych produktów firmy - mówi Roman Kaczmarek - kierownik działu handlowego Joskin Polska. – Tym samym chcieliśmy pokazać, że stale pracujemy nad innowacjami i wzrostem wydajności całej gamy produktów, nie tylko tych najnowszych – podsumowuje.


Do właściwego funkcjonowania aplikatora konieczny jest wydajny rozdzielacz, gdyż gnojowica (zwłaszcza bydlęca) zawiera włókna i ciała obce. Zatkany otwór powoduje zakłócenia w rozlewaniu, przerwę w pracy i konieczność przeczyszczania, co jest utrudnieniem w codziennej pracy.

System tnący Scalpel posiada swobodnie obracające się noże tarczowe zamontowane na podstawie napędzanej przez silnik hydrauliczny. Między tarczowymi nożami i otworami przeciwnoży powstaje efekt nożyc, powodując cięcie wszystkich ciał obcych znajdujących się w gnojowicy. Jeśli noże natrafią na zbyt twardą przeszkodę, urządzenie „Switch Matic” odwraca kierunek pracy rozdzielacza Scalpel, dopóki przeszkoda nie zostanie pocięta.
Rozdzielacz Joskin mocowany jest przez nałożenie i zapięcie. Wielopozycyjny zawór ręczny mocowany na wlocie do rozdzielacza umożliwia regulację zasilania aplikatora za pomocą łożyska. Dokładna regulacja odbywa się za pomocą zaworu ciśnieniowego w zależności od wybranego typu przeciwnoża.

Wykonanie korpusu rozdzielacza ze stali HARDOX zwiększa jego trwałość i umożliwia lepsze ostrzenie noży. Spawanie robotem komponentów korpusu rozdzielacza i zastosowanie takiej samej technologii do spawów wewnętrznych dysz gwarantuje regularny kształt korpusu. Ponadto podstawa rozdzielacza jest przykręcana do korpusu, co umożliwia jego łatwiejszą wymianę.

Według producenta, nowa technologia wykorzystana w rampach Penditwist i aplikatorach Joskin spotkała się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem przez rynki, w szczególności krajów Europy Zachodniej. Od tej pory aplikacja doglebowa przebiega zdecydowanie sprawniej i szybciej.
Podobał się artykuł? Podziel się!