Rozdrabniacz jest dostępny w sześciu modelach i trzech szerokościach roboczych: 1.50, 1.80 i 2.10 m. Przeznaczony jest do do rozdrabniania trawy w międzyrzędziach sadów. Wyjątkowym rozwiązaniem zastosowanym w tej maszynie jest opatentowany system bocznego wyrzutu rozdrobnionej masy - Side Delivery System (SDS) - oferowany tylko przez firmę Kuhn.

Poziomy rotor oraz specjalny ślimak transportuje rozdrobnioną masę na jedną ze stron maszyny. Resztki roślinne są wyrzucane bezpośrednio pod drzewa lub krzewy. Najważniejszym celem przyświecającym konstruktorom tego rozwiązania było spełnienie wymagań związanych z ograniczeniami stosowania środków fitosanitarnych, które czekają rolników w najbliższej przyszłości.

Rozdrobniona materia organiczna jest kierowana bezpośrednio pod drzewa i tworzy na powierzchni ziemi warstwę ograniczającą rozwój chwastów, tym samym zmniejszając zapotrzebowanie na stosowanie herbicydów. Stopniowo mineralizująca się masa znajduje się dokładnie w tym miejscu gdzie jest najbardziej pożądana.

Każdy model rozdrabniacza SDS system bocznego wyrzutu może być jedno- lub dwustronny. Od kupującego zależy też, czy maszyna będzie wyposażona s ślimak o pojedynczym lub podwójnym skoku, napędzany silnikiem hydraulicznym podłączonym bezpośrednio do rozdzielacza ciągnika. Prędkość obrotowa ślimaka jest regulowana w zależności od panujących warunków. Jeśli system wyrzutu bocznego nie jest w danym momencie potrzebny, może być szybko zdemontowany. Młotkowe noże pozwalają także na rozdrobnienie gałęzi, a hydrauliczny system przesunięcia rozdrabniacza umożliwia pracę urządzenia także pod drzewami - w miejscach niedostępnych dla ciągnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!