PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Sieczkarnie polowe – przegląd rynku

Autor: Karol Hołownia, Karol Wieteska

Dodano: 07-10-2018 08:01

Tagi:

Nawet najmniejszych sieczkarni samojezdnych oferowanych przez renomowanych producentów nie można określić małymi. Maksymalne wydajności, jakimi się charakteryzują, powinny zaspokoić potrzeby nawet kilkusethektarowych gospodarstw, zwłaszcza jeśli ich wykorzystanie będzie rozłożone na dłuższy okres w roku, co można osiągnąć dzięki zbiorom różnych gatunków roślin i dostosowanym do nich przystawkom. Ze względu na rozdrobnienie polskich gospodarstw w wielu regionach na tego typu maszyny decydują się także firmy usługowe.Pod względem wydajności ofertę sieczkarni samojezdnych otwierają maszyny z silnikami o mocy ok. 400 KM. Niemniej jednak, aby stać się posiadaczem tego typu sprzętu, trzeba liczyć się z wydatkiem co najmniej 1-1,1 mln zł. W poniższym artykule przyglądamy się rozwiązaniom zastosowanym w najbardziej popularnych na naszym rynku sieczkarniach.

CLAAS JAGUAR Z SERII 800

Sieczkarnie Claas Jaguar z serii 800 obejmują 4 maszyny napędzane silnikami Mercedes Benz o mocach od 408 KM do 585 KM, które na pierwszy rzut oka nie różnią się praktycznie wcale od większych braci z serii 900. Istotne różnice zauważalne są dopiero w wyposażeniu maszyn. Seria Jaguar 800 została pomyślana jako prostsza, nieposiadająca tak wielu zaawansowanych rozwiązań jak topowe modele z linii 900. Nie oznacza to jednak, że w maszynach nie znajdziemy ciekawych opcji, które ułatwiają pracę i pozwalają na maksymalne wykorzystanie maszyny.

W Jaguarach 800 zespoły robocze sieczkarni napędzane są przez hydraulicznie napinany pas Powerband bezpośrednio od głównego sprzęgła silnika, który jest ustawiony poprzecznie. Takie rozwiązanie według producenta ma zapewniać wysoką skuteczność przenoszenia sił przy niskim, jednostkowym zapotrzebowaniu mocy. W maszynach stosowany jest bęben nożowy, nazywany przez producenta V-Classic, który ma szerokość 750 mm i dostępny jest w 3 wersjach mających 20, 24 lub 28 noży, do których można dołożyć noże połówkowe, aby zmniejszyć długość cięcia. Ważną, jeśli nie najważniejszą częścią sieczkarni, decydującą o jakości sieczki, jest zgniatacz. W Jaguarach 800 dostępne są 3 rodzaje walców zgniatających, które pozwalają na odpowiednie kondycjonowanie pociętej masy, zależnie od jej długości i potrzeb. Do najkrócej pociętego materiału (5-12 mm) stosuje się walce MCC Classic. Z kolei dla średniej długości sieczki (7-22 mm) wykorzystywane jest rozwiązanie MCC Max. Możliwe jest również zastosowanie walców Shredlage zgniatających materiał o długość 26-30 mm. Shredlage to nowe rozwiązanie eliminujące potrzebę dodawania np. słomy (włókien) do dawki paszowej. Ze względu na mocne rozerwanie włókien praca tych walców ma skutkować również lepszym zakiszaniem paszy.

Aby jednak materiał mógł trafić do sieczkarni, musi zostać ścięty, a tutaj w zależności od tego, co jest z pola zbierane, producent oferuje szeroki wybór przystawek. Do kukurydzy możliwe są 3 rodzaje przystawek: RU o szerokości 4,5 m, Conspeed z maksymalną szerokością 7,5 m oraz Conspeed do zbioru kiszonki z całych roślin (GPS/MKS). Z kolei, jeśli w gospodarstwie zbierane są także podsuszone trawy i lucerna, wówczas konieczne jest zastosowanie podbieracza Pick Up o szerokości 3 lub 3,8 m. Do zbioru takich roślin, jak np. żyto z przeznaczeniem na kiszonkę, polecany jest przyrząd tnący Direct Disc, który występuje w dwóch wersjach: 500 oraz 500 P (wyposażony w walec łopatkowy). Obydwie te przystawki mają szerokość roboczą 5 m.

Nowoczesna sieczkarnia nie może się w dzisiejszych czasach obejść bez systemów wspomagających operatora w jej obsługę i nie inaczej jest w Jaguarach z serii 800. Jednymi z najbardziej przydatnych są z pewnością te, które automatyzują jej pracę i można do nich zaliczyć chociażby system Auto Fill, który służy do automatycznego napełniania przyczep. Natomiast aby maszyna mogła się poruszać w łanie bez ingerencji operatora - w zależności od tego, jaki materiał jest zbierany - można wybrać pomiędzy Auto Pilotem bazującym na dwóch pałąkach wykrywających rzędy kukurydzy lub Cam Pilot wykrywającym pokos za pomocą kamery z dwoma czujnikami. Dostępne jest również prowadzenie sieczkarni w oparciu o system GPS.

W maszynach serii 800 opcjonalnie mogą być również instalowane systemy do pomiaru wielkości plonu i wilgotności Quantimeter oraz system Telematics pozwalający na zdalne, np. z domu czy biura, sprawdzenie wszystkich ważnych parametrów pracy maszyny.

KRONE 480-630

Wśród sieczkarni firmy Krone ofertę mniejszych maszyn stanowią cztery modele, których oznaczenia w przybliżeniu odpowiadają mocy silników w koniach mechanicznych. Należą do nich sieczkarnie Big X 480, 530, 580 i 630. Napędzane 6-cylindrowymi, rzędowymi silnikami MTU o pojemnościach od 12,8 do 15,6 l, z których napęd na wszystkie zespoły robocze biorące udział w przepływie materiału przenoszony jest za pomocą przekładni pasowej.

Napęd na koła maszyny jest realizowany hydrostatycznie, bezstopniowo, w zależności od wariantu na dwa lub cztery koła, zaś prędkość maksymalna wynosi 40 km/h. Komfort podczas transportu ma zapewnić standardowo montowana w sieczkarniach amortyzowana tylna oś.

Kanał przepływu masy w sieczkarniach Krone stanowi układ Vari Stream. Składa się on z sześciu napędzanych hydraulicznie walców wstępnego prasowania, z których materiał trafia, w zależności od wybranej wersji, do jednego z trzech udostępnianych przez producenta bębnów tnących o szerokości 630 i średnicy 660 mm: z 20, 28 (najbardziej uniwersalny) lub 40 nożami (przeznaczony do zbioru na potrzeby biogazowni). Dno bębna odchyla się dzięki sprężynom, zapobiegając tym samym powstawaniu zatorów. Spod bębna tnącego materiał może być kierowany do jednego z czterech dostępnych gniotowników. Krone proponuje w tym zakresie trzy gniotowniki walcowe w zależności od rodzaju zbieranej uprawy. Do pracy z wysoką wydajnością producent przeznaczył gniotowniki tarczowe, które ze względu na swoją konstrukcję i szczelinę cierną w kształcie litery V dysponują znacznie większą powierzchnią tarcia (2,5-krotnie w porównaniu do konwencjonalnych kondycjonerów walcowych). Kondycjonery można łatwo zdemontować, co ma znaczenie w kontekście łatwego dostosowania maszyny do zbioru np. zielonek.

Ostatnim elementem kanału przepływu masy jest wyrzutnik. Jego tylna ściana osadzona jest na sprężynach i dostosowuje się do ilości materiału, który dzięki temu stałym strumieniem trafia na przyczepę transportową. Sieczkarnie mogą być wyposażane w składane przyrządy żniwne Easy Collect o szerokości 4,5-9 m z systemem Auto Scan, o którym szerzej mowa będzie przy największych modelach sieczkarni Krone, podobnie jak dostępnym opcjonalnie sensorze NIR, rejestratorze plonu Crop Control i systemie Auto Calibrate.

Serwisowanie sieczkarniami Krone ułatwia przemyślana konstrukcja; najważniejsze elementy układu hydraulicznego i filtry powietrza są umieszczone przy wejściu do kabiny, zaś czyszczenie i konserwację ułatwia przestrzeń znajdująca się pomiędzy chłodnicą a kanałem przepływu masy. Z tego poziomu można także uzyskać łatwy dostęp do standardowo montowanego systemu automatycznego smarowania i zbiornika na preparat zakiszający.

Kabiny sieczkarni Big X są przestronne, dobrze wyciszone i oferują wysoki komfort pracy. Takie elementy wyposażenia, jak wygodny, pneumatycznie amortyzowany fotel występują w standardzie. Panel oświetlenia służy do obsługi 16 reflektorów oferujących dobrą widoczność także podczas pracy w nocy. Co ciekawe, dzięki odpowiedniemu profilowi maski również widoczność do tyłu stoi na całkiem dobrym poziomie.

JOHN DEERE 8100-8500

Sieczkarnie Johna Deere’a ze względu na szerokość kanału przepływu masy możemy podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowią modele 8100, 8200, 8300, 8400 i 8500 wyposażone w 6-cylindrowe, rzędowe silniki własnej produkcji, dysponujące mocą - w zależności od modelu - od 380 do 585 KM. Silnik umiejscowiony jest wzdłużnie za tylną osią maszyny, dzięki czemu w przypadku pracy z przystawką do kukurydzy nie ma potrzeby stosowania obciążników. Chłodnica, w przeciwieństwie do maszyn z poprzedniej serii 7000, znajduje się teraz między przedziałem serwisowym a komorą silnika (nie z tyłu), co pozwala na wyeliminowanie efektu dostawania się do niej gorącego powietrza. Według producenta dzięki zmodernizowanemu układowi chłodzenia udało się zaoszczędzić ok. 25 KM.

Standardowo sieczkarnie wyposażane są w 3-zakresową przekładnię hydrostatyczną. Opcjonalna przekładnia automatyczna ProDrive pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkości przy zredukowanych obrotach silnika (40 km/h przy 1400 obr./min) i programowanie prędkości obrotowej w zależności od obciążenia. W momencie unoszenia przyrządu żniwnego obroty silnika są automatycznie redukowane. Te elementy w połączeniu z obniżoną masą pozwoliły na ograniczenie zużycia paliwa - przedstawiciele firmy John Deere zapewniają, że podczas efektywnej pracy (bez przestojów) model 8500 zużywa ok. 25 l ON na hektar (wartość dla kukurydzy). W porównaniu z maszynami z serii 7000 jest to o 20-30 proc. mniej.

Bębny tnące DuraDrum mają szerokość 680 mm i średnicę 668 mm i mogą być wyposażone w 40, 48, 56 lub 64 noży, a regulacja długości cięcia odbywa się bezstopniowo z poziomu komputera pokładowego przez zmianę obrotów napędzanych hydraulicznie walców wciągających. Same noże różnią się od tych, które były wykorzystywane w sieczkarniach z poprzedniej serii. Powierzchnia z węglika spiekanego jest teraz o 40 proc. grubsza, a więc czas między ich wymianami znacznie się wydłużył. Noże ostrzone są na wstecznym biegu bębna, podobnie jak dostrajanie stalnicy, co ma zapobiec uderzaniu ostrzy o ten element. Cały proces dostrajania odbywa się automatycznie, podobnie jak ostrzenie, podczas którego operator ma wpływ na liczbę cykli ostrzenia i polerowania noży.

Zmiany zaszły również w przepustowości maszyny; w stosunku do modeli z serii 7000 prześwit między walcami wstępnego prasowania jest o 25 proc. większy. Kanał przepływu masy jest przystosowany do uzyskiwania przepustowości na poziomie 400 t/h. Wszystkie sieczkarnie firmy John Deere wykorzystują do kukurydzy bezrzędowe rotacyjne zespoły tnące. Dostęp do kanału przepływu masy jest prosty - w kilka minut można uchylić przystawkę o 30 stopni, uzyskując łatwy dostęp do bębna tnącego w celu np. wymiany lub regulacji noży.

Maszyny mogą być wyposażone w opony niskociśnieniowe o szerokości 710 mm, które w przypadku podbieracza do zielonki można pompować do wartości poniżej 1 bara, dzięki czemu zwiększają się ich właściwości trakcyjne. Producent chwali się najmniejszym naciskiem na powierzchnię w tej klasie maszyn (w porównaniu do odpowiadającej maszyny z serii 7000, sieczkarnia 8500i jest o ok. tonę lżejsza). Z tyłu wykorzystano opony o szerokość 620 mm. Duży przedział serwisowy daje możliwość szybkiego wymontowania gniotownika (gniotowniki dostępne są w wersjach walcowej i dyskowej) i pozwala na dobry dostęp do filtra powietrza, układu automatycznego smarowania i dysz zakiszaczy.

W skład sieczkarni Forage Cruiser (FR) marki New Holland wchodzi 5 modeli o mocach znamionowych silników od 435 do 830 KM (maks. 911 KM). Silniki i ich moc to w zasadzie jedyna zasadnicza cecha, która odróżnia maszyny od siebie. To oczywiście wiąże się bezpośrednio z wydajnością tych maszyn. Jeśli chodzi o zespoły robocze, tu nie ma większych różnic. Dlatego maszyny opisujemy w pierwszej części artykułu, choć oczywiście największe modele, na czele z nowym FR 920, jeśli chodzi o wydajność, mogą stanąć w szranki z najwydajniejszymi maszynami konkurencji.

Wszystkie sieczkarnie FR napędzają silniki FPT Cursor, a więc jednostki własnej produkcji. W modelach FR 480 i FR 550 zastosowano jednostki 6-cylindrowe o pojemności 12,9 l, w FR 650 i FR 780 - 15,9 l, natomiast największy model FR 920 ma pod maską silnik 20-litrowy w układzie V8.

W sieczkarniach New Hollanda napęd na bęben tnący, dmuchawę i walce zgniatacza jest przekazywany pasowo z przekładni kątowej od silnika. Natomiast walce wciągające zasila układ hydrostatyczny. Standardowo wspomniane walce oraz przystawkę napędza jeden silnik hydrauliczny, ale opcjonalnie możliwe jest zainstalowanie drugiego silnika. Wtedy jeden zasila walce, a drugi elementy przyrządu żniwnego. Producent zaleca takie rozwiązanie przy największych przystawkach do kukurydzy (10-, 12-rzędowych).

Producent postawił na proste rozwiązania dotyczące przystosowania maszyn do pracy w kukurydzy lub zbiorze traw. Walce gniotownika, pod odblokowaniu sworzni, są uchylane do tyłu za pomocą uruchamianej ręcznie pompki hydraulicznej, a dmuchawa jest przesuwana bliżej głowicy tnącej. Warto zaznaczyć, że walce zgniatacza, pomimo ich odsunięcia do zbioru trawy, cały czas się obracają, co ma zapobiec m.in. ewentualnej korozji, którą mogłyby spowodować soki i pozostałości roślinne. Jeśli chodzi o rodzaj stosowanych walców zgniatających, to kupujący sieczkarnię FR ma duży wybór spośród elementów o różnej fakturze powierzchni, ilości zębów, średnicy i prędkości obrotowej. Spośród najpopularniejszych rolek zębatych o średnicy 250 mm można wybrać elementy z 99, 126 i 166 zębami, które mogą obracać się z różnicą prędkości od 10 do 60 proc. Ciekawym uzupełnieniem dla standardowych walców jest możliwość wyposażenia w walce DuraCracker ze wzmocnioną ramą i napędami oraz nowość zaprezentowana podczas ostatnich targów Agritechnica - DuraShredder. W tym elemencie zęby rozmieszczone są spiralnie, umożliwiając jeszcze intensywniejsze rozdrabnianie ziaren, łodyg i liści rośliny. Jeśli chodzi o regulację długości sieczki - tej operator dokonuje wyłącznie ręcznie. Może jej dokonać na podstawie wskazań wilgotnościomierza działającego na zasadzie rezystencji i umieszczonego na rurze wylotowej. Z zaawansowanych rozwiązań warto wymienić choćby system IntelliFill umożliwiający napełnianie przyczep bez udziału operatora oraz VariFlow pozwalający na szybką zmianę ustawień wirnika dmuchawy (do zbioru kukurydzy i trawy).

Spore modyfikacje przeszedł ostatnio największy model sieczkarni FR 920, który zastąpił model FR 850. Oprócz nowego silnika spełniającego normę Stage 4 przeprojektowano w nim m.in. cały system podawania masy. Szczelina wlotowa jest teraz szersza o 12,5 proc., co zwiększa tym samym wydajność maszyny. Zwiększenie mocy jednostki napędowej pociągnęło też zmiany w układzie przeniesienia napędu na zespół roboczy (m.in. koła pasowe, osie), jak również w układzie jezdnym. Producent zapewnia, że w porównaniu ze standardowym napędem na cztery koła pozwala on zwiększyć maksymalny moment obrotowy przekazywany na koła o 60 proc.

Wszystkie sieczkarnie mogą być wyposażone w przystawkę do zbioru materiału z pokosu (3 i 3,8 m), kukurydzy (od 4,5 do 9 m), bezpośredniego cięcia traw (6 m), a także biomasy. Poza tym można do nich zamontować każdy z hederów kombajnów zbożowych New Holland.

Artykuł ukazał się w numerze 9/2018 miesięcznika "Farmer"

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.87.61.215
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.