Plon kukurydzy zależy od wielu czynników. Wśród nich bardzo ważne miejsce zajmuje siew, na którego jakość ma wpływ przede wszystkim zastosowana maszyna i szczegółowe rozwiązania konstrukcyjne producentów takich jak np.: Kuhn, Horsch, Amazone, Maschio Gaspardo, Kverneland, Unia Group i Monosem.

SKŁADAĆ CZY NIE SKŁADAĆ

Zespołem roboczym siewników punktowych są sekcje wysiewające, których liczba może wahać się od zaledwie 2 do nawet 24. Osadzone są one na ramie, która dostępna jest w trzech głównych typach. Podstawowy to rama sztywna występująca zwykle w mniejszych modelach oraz w maszynach, które do transportu zmieniają punkt zaczepienia i są ciągnięte wzdłużnie. Ten sposób transportu jest standardem w siewnikach Delta z Unii Group wyposażonych w co najmniej 6 sekcji. Wzdłużny transport siewnika zapewnia brak problemów z przemieszczaniem się po drodze, ale jest kłopotliwy podczas częstych przejazdów transportowych ze względu na konieczność przepinania maszyny na polu.

Składana rama jest doskonale znana z innych maszyn. Specyfiką siewników punktowych jest to, że sekcje wysiewające składane są do pozycji poziomej. Jest to konieczne ze względu na zbiornik nasienny znajdujący się przy każdej sekcji. To rozwiązanie jest stosunkowo skomplikowane i zwiększa wysokość transportową maszyny. Zapewnia jednak możliwość podniesienia dowolnej sekcji bocznej nawet w czasie pracy, co ułatwia siew na klinach pola.

Trzecim rodzajem ramy jest rama teleskopowa - takiego rozwiązania raczej nie spotkamy w innych rodzajach maszyn. W siewnikach punktowych jest dość popularnym rozwiązaniem zmniejszania szerokości roboczej. Podczas transportu boczne sekcje wysiewające znajdują się blisko nieruchomej części maszyny. W celu przystosowania do pracy boczne części ramy, do której są przymocowane brzeżne sekcje wysiewające, wysuwają się teleskopowo. Zaletą takiego sposobu rozkładania jest prostota oraz szybkość działania mechanizmu. W przypadku większych maszyn stosowana jest podwójna rama teleskopowa, która pozwala na składanie w ten sposób odpowiednio szerszych maszyn do rozmiarów wymaganych przez przepisy prawa o ruchu drogowym. Ten typ ramy możemy spotkać m.in. w siewnikach Kuhn oraz Gaspardo.