W ostatnich miesiącach sporo mówi się o kryzysie w Europie, który odbija się na przykład na rynku motoryzacyjnym. Patrząc na branżę maszyn rolniczych - przynajmniej przez pryzmat światowych targów - nasuwają się raczej zgoła odmienne wnioski.

Rynek maszyn ma się dobrze Tegoroczna SIMA przebiegła w optymistycznym klimacie z rekordową frekwencją wśród zwiedzających i największą jak do tej pory liczbą wystawców.

Jak twierdzi Valerie Le Roy, dyrektor ds. promocji i komunikacji targów SIMA, ogólna sytuacja w sektorze produkcji maszyn rolniczych jest dobra - we Francji poszukiwanych jest około 5 tys. osób do pracy. - Według Związku Producentów i Konstruktorów Maszyn Rolniczych we Francji, wzrost wielkości produkcji maszyn rolniczych powinien być kontynuowany.

Trudno powiedzieć, co będzie w kolejnych latach, ale wizja jest raczej optymistyczna - mówi Le Roy.

Paryskie targi SIMA to obok niemieckiej Agritechniki największe targi rolnicze na świecie. Odbywająca się co dwa lata impreza jest miejscem prezentacji najnowszych maszyn, urządzeń i rozwiązań dla rolnictwa światowych producentów.

W którą stronę są one skierowane?

Ogólnie można stwierdzić, że w kierunku zwiększenia wydajności i efektywności produkcji. Niekoniecznie jest to jednak droga przez zwiększanie mocy ciągników i szerokości narzędzi roboczych, ale przez lepsze wykorzystanie każdej pracującej jednostki. Automatyzuje się nastawy maszyn, które do tej pory wykonywał człowiek, minimalizuje przestoje przez zdalne zarządzanie ich serwisem, zwiększa precyzję nawożenia i ochrony roślin, konstruuje narzędzia uprawowe, które sprawdzą się w uprawach uproszczonych lub wykonają więcej czynności za jednym przejazdem. Duży nacisk jest kładziony na komfort pracy maszynami i dbałość o środowisko naturalne, jak choćby wprowadzanie do ciągników i innych maszyn samobieżnych nowych silników spełniających coraz bardziej restrykcyjne normy spalin, co wymuszają surowe przepisy Unii Europejskiej.

Nieodłącznym elementem paryskiej SIMY jest nagradzanie najbardziej innowacyjnych produktów zgłoszonych do ekspozycji. W tym roku złote medale przyznano trzem produktom, srebrne - czterem. Dwanaście produktów otrzymało specjalne wyróżnienia.

Oprócz nagrodzonych produktów można było zobaczyć oczywiście setki innych nowości.

Wszystkie dane na tablecie Spośród trzech złotych medali za innowacje, dwa przyznano firmie Claas. Jeden z nich dotyczył stworzenia pierwszej na rynku aplikacji programowej (App) nazwanej roboczo "Uniwersalnym terminalem ISOBUS“. Projekt rewolucjonizuje w standardzie ISOBUS komunikację między ciągnikiem a dołączoną do niego maszyną.