Mimo że najprostsze rozsiewacze do nawozów nie zapewniają aż takiej dokładności nawożenia, jak topowe modele maszyn tego typu, to większość z nich jest w stanie zapewnić dobrą jakość pracy, nie rujnując kieszeni rolnika przy zakupie. Nieskomplikowane rozsiewacze znajdziemy nie tylko w ofercie krajowych producentów. Także czołowe światowe firmy mają w swoim portfolio prostsze, a zatem i tańsze modele. Wśród nich można spotkać maszyny przeznaczone dla gospodarstw zarówno niewielkich, jak i nawet kilkusethektarowych. Należy zwrócić tu uwagę, że zwykle koszt zakupu sztandarowego modelu krajowego producenta jest podobny, a nawet niższy od ceny najtańszych wersji maszyn zachodnich firm.

KSZTAŁTY ZBIORNIKÓW

Najczęściej skrzynie nawozowe rozsiewaczy mają kształt podwójnego, czworokątnego lejka. W przypadku rozsiewaczy dwutarczowych pojedynczy lejek występuje w zaledwie kilku modelach. Stosuje go m.in. Promar, Mechanika Maszyn i Urządzeń Rolniczych Wągrowiec oraz Kuhn w serii rozsiewaczy MDS. Taka konstrukcja zbiornika zapewnia bezproblemowe przesypywanie się nawozu na pochyłościach z jednej jego części do drugiej. Jedna komora to także brak kłopotów z pozostałościami nawozu w jednym lejku, gdy drugi jest już pusty.

Główną wadą takiego zbiornika, z której wynikają kolejne, są mało strome ściany nieułatwiające osuwania się nawozu na dno zbiornika. Producenci znaleźli na to sposób - zwiększają wysokość zbiorników, jednocześnie je zwężając, co poprawia osuwanie się nawozu. Niestety, powoduje to także podwyższenie krawędzi załadunku, co z pewnością przy ręcznym załadunku rozsiewacza nikomu nie przypadnie do gustu. Z kolei jeśli chcemy skorzystać z załadunku mechanicznego, przeszkodą staje się wąska skrzynia, która może powodować problemy przy próbie użyciu łyżki ładowarki lub ładowacza czołowego.

ZABEZPIECZYĆ PRZED RDZĄ

Głównym problemem związanym z trwałością rozsiewaczy do nawozów jest trapiąca je korozja. Firmy radzą sobie z nią w różny sposób. Największą trwałość zapewnia stal nierdzewna, dlatego ogólnym standardem jest wykonywanie z niej tarcz i łopatek rozsiewających, a także zazwyczaj - układu dozującego i osłony tarcz.