Oferta rynkowa opryskiwaczy zawieszanych jest bardzo bogata, dlatego postanowiliśmy ją prześledzić i przyjrzeć się bliżej ich konstrukcjom.

Pod lupę wzięliśmy maszyny sześciu uznanych producentów.

kuhn Kuhn oferuje dwa modele opryskiwaczy zawieszanych. Pierwszy to Omnis wyposażony w belkę polową o szerokości od 12 do 18 m i zbiornik o pojemności od 600 do 1200 l. Rama w rzucie bocznym ma kształt litery "L", co pozwala na zawieszenie maszyny możliwie blisko ciągnika. Dodatkowo wyposażona jest w rurową obręcz, która obejmując usztywnia zbiornik. Opcjonalny zbiornik na czystą wodę umieszczony jest na górze, nad głównym zbiornikiem.

Drugi model francuskiego producenta to Altis, którego szerokość robocza wynosi od 18 do 28 m. W opryskiwaczu można wybierać między zbiornikami w przedziale 1300-1800 l.

Opryskiwacze Altis są wyposażone w automatyczny sprzęg Easy Hitch, który znacząco ułatwia agregowanie maszyny z ciągnikiem. Składa się on z ramki zawieszanej na TUZ-ie ciągnika i elementów przy opryskiwaczu automatycznie blokujących sprzęg. Dzięki takiemu rozwiązaniu zawieszanie opryskiwacza na ciągniku jest znacznie bezpieczniejsze i łatwiejsze.

Opryskiwacze Altis wyposażone są seryjnie w układ zawieszenia belki polowej Optilift. W porównaniu do konkurencji stosującej w opryskiwaczach zawieszanych windę, w tym rozwiązaniu zastosowano układ równoległoboczny.

Składa się on z trzech ramion - dwóch dolnych i jednego górnego.

Zaletą takiego rozwiązania jest m.in. duży zakres wysokości pracy belki z rozpylaczami wynoszący od 50 do 240 cm, który pozwala na oprysk nawet bardzo wysokich roślin. Dzięki równoległobocznemu zawieszeniu belki polowej możliwe było zastosowanie jej amortyzacji, co nie tylko chroni ją przed przeciążeniami, ale poprawia także komfort jazdy. Optilift, dzięki braku windy i pozostawieniu sporej wolnej przestrzeni z tyłu, pozwala także na lepszy dostęp do zbiornika i jego oprzyrządowania.