Według danych IBRM Samar, począwszy od kwietnia br., kiedy zanotowano rekordową liczbę zarejestrowanych nowych ciągników rolniczych (1704 sztuki), liczba ta stopniowo spada, by w październiku osiągnąć wartość 1295 sztuk.

-Naszym zdaniem największy wpływ na rynek nowych ciągników ma stopień realizacji wniosków w ramach PROW oraz znaczny spadek cen plonów szczególnie pszenicy i kukurydzy. Powściągliwość w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w maszyny rolnicze kreowana jest również po przez informacje o nadchodzącym kryzysie finansowym – uważają specjaliści z John Deere Polska.

Biorąc pod uwagę dane od początku roku, największą grupę stanowią ciągniki w zakresie mocy 70-100 KM – 47,4 proc., powyżej 100 KM – 39,3 proc. Najmniej zarejestorwano maszyn o mocy poniżej 70 KM – 13,3 proc.

Na rynku maszyn używanych również nie najlepiej. W październiku liczba zarejestrowanych ciągników spadła do 814 sztuk, gdzie dla porównania w marcu br. dokonano niemal 1900 rejestracji. Tutaj jednak sygnały płynące z punktów sprzedaży maszyn z drugiej ręki są dość pozytywne, ponieważ corocznie największy obrót ciągnikami jest w miesiącach zimowo i wczesnowiosennych. W tech chwili handel tymi maszynami znacząco wzrasta. Podobał się artykuł? Podziel się!