Nowa maszyna dostępna w ofercie francuskiego producenta przystosowana jest do pracy w systemie uprawy uproszczonej. Dzięki czterem elementom sekcji uprawowej w jednym przejeździe roboczym jest w stanie wymieszać resztki pożniwne z glebą i ostatecznie zagęścić jej powierzchnię przed kolejnymi zabiegami.

Całą gamę agregatów Solis tworzą 3 modele o szerokościach roboczych: 4 m (34 talerzy - 17 zębów), 5 m (40 talerzy - 21 zębów) oraz 6 m (48 talerzy - 25 zębów). W zależności od typu prowadzonej uprawy i warunków glebowych zapotrzebowanie na moc maszyny kształtuje się na poziomie od 200 do nawet 300 KM dla szerokości roboczej 4 m.

Pierwszy element roboczy agregatu stanowi rząd talerzy, którego zadaniem jest odpowiednie pocięcie i przemieszanie resztek pożniwnych. Każda para talerzy zamocowana jest na wspólnym ułożyskowaniu i sprężystym ramieniu, które jest jednocześnie jego zabezpieczeniem przed kamieniami (patent Lameflex). Zabezpieczenie w formie resora nie wymaga konserwacji i jest proste w działaniu. Docisk talerzy typu Crenflex o średnicy 620 mm to 140 kg. Talerze wykonane są z materiału o grubości 6 lub 7 mm natomiast rozstaw między talerzami wynosi 240 mm.

Za przednim rzędem talerzy znajdują się 3 rzędy zębów typu Eurochisel z zabezpieczeniem non-stop sprężynowym. Rozstaw między zębami jest taki sam jak w przypadku przednich talerzy (240 mm). Każdy ząb jest tak usytuowany aby pracował pomiędzy każdą parą talerzy przednich. Jak zapewnia producent maszyny gwarantuje to efektywną pracę na całej szerokości maszyny .

Siła wyzwalająca zabezpieczenie zęba to 450 kg. Taka wartość bezobsługowego zabezpieczenia pozwla na prawidłową pracę zębów nawet przy głębokości do 30 cm. Do wyboru mamy 2 typu końcówek zęba: prostą (z deflektorem lub bez) lub gęsiostopkę.

Przedostatnim elementem roboczym agregatu jest tylny rząd talerzy (również o średnicy 620 mm), który odpowiada za wyrównanie powierzchni pola. Co ważne głębokość pracy sekcji talerzy (przednich i tylnych) jest regulowana osobno.

Ostatnim zabiegiem wykonanym przez agregat Solis jest zagęszczenie i rozkruszenie wierzchniej warstwy gleby za pomocą wału dogniatającego. Umożliwia to jeden z dwóch rodzajów montowanych wałów: pojedynczy wał o nazwie Emopak z kołami stalowymi o średnicy 600/740 mm lub wał podwójny stanowiący kombinację wałów o średnicy 740 i 600 mm.

Podobał się artykuł? Podziel się!