Jak informuje portal fwi.co.uk opierający się na źródłach stowarzyszenia VDMA (niemieckie stowarzyszenie inżynierów) spada światowa sprzedaż ciągników i maszyn rolniczych. Spadek wartości produkcji w 2015 r. prognozowany jest na 10 proc. (do 90 mld euro). Chociaż jak podają specjaliści z branży, ta wartość jest satysfakcjonująca i znacznie wyższa od średniej z ostatnich dziesięciu lat.

Jak powiedział dr Bernd Scherer dyrektor zarządzający VDMA, od ostatniej recesji w 2009 r. rynek doświadczył ogromnego boomu.

- Spodziewamy się teraz konsolidacji rynków szczególnie w Europie i USA, choć również otwarcia atrakcyjnych możliwości ekspansji w kilku nowo uprzemysłowionych krajach - dodał Scherer.

Klimat biznesu dla dużych producentów maszyn rolniczych ostygł, a perspektywy biznesowe obecnie oceniane są przez menedżerów jako „niezadowalające”.

UE i Ameryka Północna tworzą 55 proc. światowego rynku maszyn rolniczych i ustanawiają  na nim światowe trendy. Duże inwestycje w zakup maszyn rolniczych w ciągu ostatnich 3 lat i niskie ceny produktów rolniczych na obu rynkach sprawiły, że w pierwszej połowie 2015 r. popyt na nowe maszyny rolnicze w obu regionach spadł o około 20 proc.

Rynki Europy Wschodniej i Ameryki Południowej są słabe częściowo z powodu zmniejszenia ilości środków z państwowych systemów wsparcia inwestycji. Sprzedaż maszyn rolniczych w Rosji jest szczególnie trudna na skutek ograniczeń przywozowych.

Nadzieją na ten rok są rynki maszyn rolniczych w Japonii, Chinach i Turcji, które notują ciągłe wzrosty.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!