O konieczności regularnego stosowania nawozów wapniowych piszemy ostatnio bardzo dużo, jednak to nadal często zaniedbywany przez rolników zabieg. Część z nich pomija go po prostu ze względu na brak odpowiedniego sprzętu do rozsiania tego typu nawozów, które na ogół mają dość kłopotliwą postać - są wilgotne, mają tendencję do zbrylania się, pylą. Z tego powodu właściwie niemożliwe jest wykorzystanie do tego celu typowych rozsiewaczy do nawozów granulowanych, w których ładunek opuszcza skrzynię dzięki sile grawitacji.

Oczywiście są wyjątki. Praktycznie każdym rozsiewaczem z łatwością rozsiejemy wapno w postaci granulowanej, jednak jego cena (około 450 zł za tonę) sprawia, że ten typ wapna opłaca się użyć tylko do interwencyjnego wprowadzenia niewielkich ilości do gleby, np. przedsiewnie lub pogłównie. Natomiast użycie go w celu obniżenia odczynu (pH) gleby jest stanowczo za drogie. Do tego na ogół używa się wapna w cenie od 20 do 80 zł za tonę, ale w jednorazowych dawkach od 3 do nawet 10 ton nawozu wapniowego na jeden hektar.

Czym wapnować najtaniej?

Jednak to jakiej maszyny należy użyć zależy nie tylko od ilości nawozu wapniowego, jaką trzeba wysiać, ale też jego rodzaju. Może mieć on różną postać, począwszy od wapna tlenkowego przypominającego konsystencją mąkę, poprzez wapno węglanowe, czyli najczęściej drobno zmieloną skałę, ale też dostępne w postaci kredy czy jako produkt uboczny, np. wapno defekacyjne. Różni je nie tylko konsystencja, ale też zawartość wody, która w niektórych przypadkach sięga nawet 50 proc. (wapno kredowe mokre) i znacznie utrudnia rozsiewanie.

Najczęściej stosowane (najtańsze) okazuje się wapno węglanowe uzyskiwane w wyniku przerobu skał wapiennych, w którym zawartość wody nie powinna przekraczać 10 procent.

Do jego rozsiania można użyć większości popularnych rozsiewaczy do wapna. Do najtańszych na rynku należy uniwersalny, zawieszany rozsiewacz do nawozów Kos firmy POM Augustów.

Wersję o ładowności 400 kg można kupić już za niecałe 3 tys. zł, a większą 600-kilogramową za około 3300 zł. Elementem podającym nawóz jest gumowo-płócienna taśma napędzana wałkiem WOM, z której trafia on na jedną tarczę rozsiewającą na szerokość do 12 m. Dawkę nawozu reguluje się ręcznie, uchylając zasuwę. Urządzenie jest proste i skuteczne w działaniu - pionowe ściany skrzyni zapobiegają przed zawieszaniem się wapna.