Wtyposzeregu kosiarek SaMasz KDT oferowane są 4 modele o szerokościach roboczych: 1,8, 2,1, 2,6 i 3 m. Kosiarka, którą mieliśmy okazję testować, to model KDT 260, z 2,6-metrową listwą tnącą. Cena katalogowa maszyny opiewa na kwotę 20500 zł netto. Porównując ją do konkurencyjnych maszyn zachodnich producentów, maszyna wypada pod tym względem korzystnie (jest tańsza od porównywalnych konstrukcji średnio o 4-6 tys. zł). Podczas sierpniowych "sianokosów" (drugi i trzeci pokos), sprawdziliśmy, czy dobre opinie wśród użytkowników nie są na wyrost.

BEZPIECZNY I ŁATWY TRANSPORT

Maszynę do testu sprzęgliśmy z ciągnikiem John Deere 5080M. Początek pracy nie był łatwy, ze względu na odchylony na bok kozioł, przez co podczepienie kosiarki stało się nieco problematyczne. Okazało się jednak, że po transporcie kosiarki na testy układ zawieszenia nie został zabezpieczony do pozycji spoczynku. Służy do tego niewielki sworzeń, którym blokuje się układ zawieszenia w pozycji, przy której kosiarka jest odczepiana od ciągnika (informuje o tym nalepka piktogramem). Stosując się do zalecenia producenta, nie mieliśmy później z tym żadnego problemu i maszynę z łatwością udawało się agregować z ciągnikiem.

Do transportu kosiarkę unosi się na TUZ i hydraulicznie składa listwę do bocznej, pionowej pozycji. Zabezpieczeniem jest metalowa zapadka, ale dodatkowo można też zamknąć zwór hydrauliczny przy siłowniku. Dzięki podwójnemu zabezpieczeniu, można poruszać się zestawem po nierównościach bez obaw o przypadkowe rozłożenie kosiarki, ponadto maszyna w pozycji pionowej zachowuje się stabilnie. Aby powrócić do pozycji roboczej, trzeba zwolnić zawór hydrauliczny oraz pociągnąć za sznurek doprowadzony do kabiny ciągnika, jednocześnie opuszczając listwę do poziomu.

Ustawienie kosiarki do pracy jest bardzo proste. Wystarczy rozłożyć ją do pozycji roboczej, opuścić TUZ do pozycji, gdy wałek WOM znajdzie się w poziomie, po czym ustawić żądaną wysokość cięcia trawy. Tę czynność wykonuje się za pomocą łącznika górnego. O ustawionej długości cięcia informuje prosty wskaźnik - luźno zwisająca wskazówka, pod którą znajduje się podziałka w centymetrach.