Słabsza kondycja rynku maszyn rolniczych z poprzednich miesięcy utrzymała się również w październiku. W październiku sprzedaż ponownie ledwo przekroczyła 1000 sztuk - informuje agencja Martin&Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

W październiku sprzedano 1034 nowe ciągniki rolnicze, czyli o 27 sztuk więcej niż we wrześniu. Spadki zostały zatrzymane, jednak biorąc pod uwagę wyniki od stycznia widać, że zdecydowanych powodów do zadowolenia brakuje.

- Czarne chmury zebrały się nad rynkiem ciągników w ostatnich miesiącach. Potwierdziły się prognozy, które mówiły, że spadek sprzedaży zostanie zahamowany, jednak spodziewaliśmy się, że październik zamknie się nieznacznie lepszym wynikiem. W ostatnich miesiącach roku rolnicy powinni nabyć jeszcze około 2,5 tys. traktorów - mówi Mariusz Chrobot, wiceprezes agencji Martin&Jacob.

Do końca października rolnicy kupili 12730 traktorów, czyli o ponad 4 tysiące mniej niż przed rokiem. W samym październiku sprzedało się blisko pół tysiąca mniej ciągników niż w analogicznym miesiącu z roku ubiegłego.

Tak złe wyniki w tym roku miały miejsce tylko w sierpniu (spadek o 32 proc.) oraz maju (spadek o 30 proc.). Pocieszeniem dla producentów może być fakt, że najbliższe miesiące powinny przynieść zmianę trendu, tak jak ma to miejsce każdego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!